FA Cup Preliminary Round
30th August 2003                       Winners receive 1.000
Team Div Team Div Sc Att Sc Att Comments
Brigg Town NCEP Billingham Town NL1 2 - 2 187 0 - 1 157  
Maine Road NWC2 Ashington NL2 2 - 4 45          
Bishop Auckland UNI1 Flixton NWC2 8 - 0 189          
Harrogate Railway NCEP Hatfield Main   w - l           Hatfield Main removed
Armthorpe Welfare NCEP Louth United   w - l           Louth United removed
Chadderton NWC2 Holker Old Boys NWC2 1 - 2 86          
Peterlee Newtown NL1 Bridlington Town UNI1 1 - 2 111          
Mossley NWC1 Curzon Ashton NWC1 1 - 1 236 3 - 2 253 aet
Bamber Bridge UNI1 Prescot Cables UNI1 3 - 1 187          
Stocksbridge Park Steels UNI1 Squires Gate NWC1 2 - 1 120          
Goole NCEP Rossendale United UNI1 2 - 4 227          
Witton Albion UNI1 Nelson NWC2 4 - 1 240          
Thackley NCEP Ossett Town UNI1 0 - 1 111          
Skelmersdale United NWC1 Atherton LR NWC1 3 - 0 104          
Pontefract Collieries NCE1 Clitheroe NWC1 0 - 2 102          
Blackpool Mechanics NWC2 Colwyn Bay UNI1 1 - 1 80 1 - 3    
Crook Town NL2 Guiseley UNI1 2 - 3            
Tow Law Town NL1 Salford City NWC1 1 - 1 126 3 - 4 111  
South Shields NL2 Bedlington Terriers NL1 0 - 0 189 1 - 4 138  
Willington NL2 Consett NL2 0 - 5 72          
Fleetwood Town NWC1 Parkgate NCE1 3 - 0 144          
Newcastle Blue Star NL2 Dunston Federation Brewery NL1 1 - 2 139          
Billingham Synthonia NL1 Chorley UNI1 1 - 1 112 1 - 3 279 aet
Hyde United UNI1 Hallam NCEP 6 - 1 228          
Liversedge NCEP Gateshead UNI1 3 - 1 92          
Guisborough Town NL1 Kendal Town UNI1 1 - 1 86 2 - 2 159 Guisborough won 8-7 (penalties)
Tadcaster Albion NCE1 Winsford United NWC2 0 - 4 50          
Great Harwood Town NWC2 North Ferriby United UNI1 0 - 3 111          
Cheadle Town NWC2 Chester Le Street Town NL1 1 - 2 61          
Woodley Sports NWC1 Ramsbottom United NWC1 1 - 1 113 0 - 3    
Durham City NL1 Rossington Main NCE1 0 - 0 127 1 - 0 121  
Horden CW NL1 Brandon United NL1 0 - 1 106          
Esh Winning NL1 Bacup Borough NWC1 1 - 3 104          
Whickham NL2 Hebburn Town NL2 2 - 2 180 2 - 1 159  
Thornaby NL1 Easington Colliery NL2 5 - 1 47          
Shildon NL1 Workington UNI1 2 - 1 240          
Selby Town NCEP Washington NL1 0 - 0 102 3 - 3 106 Selby won 5-4 (penalties)
Maltby Main NCE1 West Auckland Town NL1 1 - 0 55          
Sheffield NCEP Jarrow Roofing Boldon CA NL1 1 - 0 130          
Pickering Town NCEP Whitley Bay NL1 2 - 0 205          
Evenwood Town NL2 Oldham Town NWC2 3 - 5 124          
Hall Road Rangers NCE1 Trafford NWC1 1 - 1 107 1 - 3 130  
Marske United NL1 Winterton Rangers NCE1 3 - 0 104          
Warrington Town NWC1 Yorkshire Amateur NCE1 1 - 0 92          
Prudhoe Town NL2 Morpeth Town NL1 2 - 0 34          
Ossett Albion NCEP Alsager Town NWC1 2 - 1 106          
Seaham Red Star NL2 Murton NL2 3 - 4 114          
Atherton Collieries NWC1 Farsley Celtic UNI1 0 - 3 71          
Gresley Rovers DMW Buxton NCEP 1 - 1 310 0 - 4 360  
Stamford DME Bourne Town UCLP 2 - 0 244          
Shepshed Dynamo DMW Congleton Town NWC1 0 - 1 148          
Shirebrook Town NCE1 Matlock Town UNI1 2 - 1 297          
Grosvenor Park MID Glapwell NCEP 0 - 0 37 0 - 2 60  
Quorn MID Gedling Town NCE1 0 - 1 137          
Studley MID Rushall Olympic MID 3 - 0 104          
Oadby Town MID Stratford Town MID 5 - 1 205          
Corby Town DME Lincoln United UNI1 2 - 1 110          
Bedworth United DMW Halesowen Town DMW 0 - 2 262          
Belper Town UNI1 Boston Town UCLP 1 - 0 208 1 - 1 108  
Mickleover Sports NCEP Ludlow Town MID 3 - 0 80          
Chasetown MID Sutton Coldfield Town DMW 1 - 2 217          
Kidsgrove Athletic UNI1 Rugby United DMW 1 - 3 174          
Borrowash Victoria NCEP Biddulph Victoria MID 3 - 4 52          
Racing Club Warwick MID Stafford Town MID 0 - 1 85          
Rocester MID Ilkeston Town DMW 1 - 1 165 1 - 3 238  
Staveley MW NCE1 Sutton Town NCE1 0 - 1 96          
Atherstone United DMW Pelsall Villa MID l - w           Atherstone United removed
Eastwood Town NCEP Deeping Rangers UCLP 2 - 2 111 2 - 1 252  
Lincoln Moorlands NCE1 Leek Town UNI1 1 - 2            
Spalding United UCLP Glossop North End NWC1 3 - 0 196          
Stourport Swifts DMW Boldmere St Michaels MID 1 - 0 101          
Cradley Town MID Bromsgrove Rovers DMW 0 - 4 164          
Solihull Borough DMW Stone Dominoes NWC1 3 - 0 163          
Leek CSOB NWC2 Redditch United DMW 2 - 3 105          
Barwell MID Oldbury United MID 3 - 1 70          
Newcastle Town NWC1 Willenhall Town MID 3 - 0 95          
Stourbridge MID Causeway United MID 0 - 2 190          
Long Eaton United NCE1 Norton United NWC2 0 - 0 71 2 - 0 78  
Gorleston EASTP Haverhill Rovers EAST1 l - w           Gorleston removed
Burnham DME Arlesey Town RYM1N 1 - 7 85          
Burnham Ramblers ESL Potters Bar Town SPARTP 4 - 1            
Dunstable Town RYM1N Saffron Walden Town   w - l           Saffron Walden Town removed
Leighton Town RYM2 Wootton Blue Cross UCLP 3 - 1 122          
Tring Town   Mildenhall Town EASTP l - w           Tring Town removed
Sawbridgeworth Town ESL AFC Wallingford COCO 2 - 2 41 0 - 2 125  
Newmarket Town EASTP Wembley RYM2 5 - 0 142          
Chalfont St Peter RYM2 Chesham United RYM1N 0 - 6 145          
Boreham Wood RYM1N Desborough Town UCLP 2 - 1 66          
Ware RYM2 London Colney SPARTP 2 - 2 102 1 - 0 90 aet
Enfield Town ESL Clacton Town EASTP 2 - 1 356          
Norwich United EASTP Leyton RYM1N 2 - 2 98 1 - 2 190  
AFC Sudbury EASTP Diss Town EASTP 5 - 1 347          
Histon DME Yeading RYM1N 7 - 0 131          
Hampton & Richmond Borough RYM1S Great Wakering Rovers RYM1N 3 - 0 157          
Harpenden Town SPARTP St Margaretsbury SPARTP 1 - 3 68          
Haringey Borough SPARTP Dereham Town EASTP 1 - 3 65          
Barton Rovers RYM1N Rothwell Town DME 0 - 0 134 0 - 3 147  
Stewarts & Lloyds UCLP Fakenham Town EASTP 3 - 0 48          
Milton Keynes City   Tilbury RYM1N l - w           Milton Keynes City removed
Bedford United & Valerio SPARTP St Neots Town UCLP 0 - 2 70          
Beaconsfield SYCOB SPARTP Ipswich Wanderers EAST1 1 - 1 78 1 - 2 172  
Wisbech Town EASTP Aveley RYM1N 1 - 2 289          
Stowmarket Town EASTP Waltham Forest RYM1N 0 - 2 86          
Stanway Rovers EAST1 Staines Town RYM1S 0 - 1 140          
Wivenhoe Town RYM1N Bowers United ESL 7 - 0 104          
Cheshunt RYM1N Harlow Town RYM1N 2 - 3 155          
Cogenhoe United UCLP Maldon Town EASTP 1 - 2 94          
Wingate & Finchley RYM1N Bury Town EASTP 3 - 2 127          
Edgware Town RYM2 Clapton RYM2 2 - 2 85 1 - 0    
Stansted ESL Uxbridge RYM1N 0 - 7 87         at Uxbridge
Great Yarmouth Town EASTP Berkhamsted Town RYM1N 0 - 1 217          
Raunds Town UCLP Hoddesdon Town SPARTP 1 - 0 86          
Buckingham Town UCLP Ford Sports Daventry UCLP 2 - 0 101          
Hertford Town RYM2 Lowestoft Town EASTP 2 - 4 140          
Yaxley UCLP Barking & East Ham Utd RYM1N 2 - 1 84          
Ruislip Manor SPARTP Soham Town Rangers EASTP 1 - 4 78          
Enfield RYM1N Hemel Hempstead Town RYM1N 1 - 1 89 3 - 2 115  
Wroxham EASTP Banbury United DME 6 - 1 137          
Flackwell Heath RYM2 Concord Rangers ESL 4 - 1 83          
Long Buckby UCLP King's Lynn DME 1 - 5 210          
Hanwell Town SPARTP East Thurrock United RYM1N 2 - 2 85 3 - 6 147 aet
Witham Town RYM2 Marlow RYM1S 2 - 0 77          
Brook House SPARTP Wealdstone RYM1N 1 - 4 223          
Brackley Town HELLP Harwich & Parkeston EAST1 4 - 2 93          
Greenwich Borough KENT Maidstone United KENT 1 - 1 314 0 - 1 270  
Hailsham Town SUSS1 Cowes Sports WESS 0 - 1 132          
Chessington & Hook COCO Merstham COCO 2 - 0 118          
Leatherhead RYM1S Moneyfields WESS 3 - 1 113          
Windsor & Eton RYM1S Metropolitan Police RYM1S 0 - 1 134          
Dartford DME Bashley DME 1 - 0 257          
Walton & Hersham RYM1S Walton Casuals COCO 0 - 2 216          
Three Bridges SUSS1 Redhill SUSS1 1 - 1 75 3 - 0 86 replay at Dorking
Tonbridge Angels DME BAT Sports WESS 4 - 0 424          
Fisher Athletic DME Bedfont COCO 3 - 4 91          
Blackfield & Langley WESS Thamesmead Town KENT 1 - 3 76          
Abingdon United HELLP Cove COCO 3 - 2 44          
Banstead Athletic RYM1S Winchester City WESS 0 - 2 106          
Arundel SUSS1 Hassocks SUSS1 4 - 0 94          
Tooting & Mitcham Utd RYM1S Ashford Town (Mx) RYM1S 3 - 1 235          
Chipstead COCO Ringmer SUSS1 1 - 2 778          
Croydon RYM1S Hythe United KENT 1 - 1   1 - 1 165 Hythe won 5-4 (penalties)
Abingdon Town RYM2 Chichester City United SUSS1 3 - 1 128          
Whitchurch United WESS Withdean 2000 COCO 4 - 1 50          
Worthing RYM1S Ash United COCO 7 - 0 259          
Fleet Town DME Epsom & Ewell RYM1S 1 - 0 88          
Slade Green KENT Hartley Wintney COCO 1 - 2 57          
Egham Town RYM1S Thame United RYM1N 1 - 8 66          
Sidlesham SUSS1 Sittingbourne DME 0 - 2 61          
AFC Totton WESS AFC Newbury WESS 3 - 1 111          
Didcot Town HELLP Eastbourne Town SUSS1 4 - 1 172          
Ashford Town DME Eastbourne United Association SUSS2 3 - 0 363          
Gosport Borough WESS Erith & Belvedere DME 2 - 4 166          
Hastings United DME Bracknell Town RYM1S 1 - 3 289          
Southwick SUSS1 Burgess Hill Town DME 1 - 4 203          
VCD Athletic KENT Eastleigh DME 2 - 1 67          
Beckenham Town KENT Sandhurst Town COCO 2 - 5 28          
Slough Town RYM1S East Grinstead Town SUSS1 5 - 0 374         at Windsor & Eton
Dulwich Hamlet RYM1S Folkestone Invicta DME 1 - 3 265          
Wokingham Town RYM2 Deal Town KENT 0 - 1 104          
Dorking RYM2 Lewes RYM1S 3 - 5 222          
Hillingdon Borough SPARTP Corinthian-Casuals RYM1S 2 - 0 62          
Wick SUSS2 Whyteleafe RYM1S 0 - 5 102          
Oxford City RYM1N Farnham Town COCO 5 - 1 98          
Molesey RYM1S Godalming & Guildford COCO 1 - 2 76          
Croydon Athletic RYM1S Herne Bay KENT 2 - 1 110          
Bromley RYM1S North Leigh HELLP 2 - 1 262          
Whitehawk SUSS1 Lymington & New Milton WESS 0 - 2 67          
Thatcham Town WESS Alton Town WESS 1 - 2 113          
Whitstable Town KENT Raynes Park Vale COCO 1 - 3 136          
Cray Wanderers KENT Pagham SUSS1 5 - 0 87          
Peacehaven & Telscombe SUSS2 Chessington United COCO 2 - 1 61          
Horsham RYM1S Newport Iow DME 1 - 2 297          
Carterton Town HELLP Fareham Town WESS 1 - 2 82          
Chatham Town DME Andover WESS 2 - 4 143          
Bitton WEST1 Christchurch WESS 3 - 4 162          
Bideford WESTP Swindon Supermarine DMW 1 - 3 330          
Backwell United WESTP Fairford Town HELLP 2 - 0 41          
Bishop Sutton WESTP Falmouth Town SW 1 - 0 78          
Bridport WESTP Street WEST1 2 - 0 102          
Cinderford Town DMW Brislington WESTP 1 - 3 130          
Melksham Town WESTP Mangotsfield United DMW 0 - 4 156          
Evesham United DMW Hallen WEST1 3 - 3 97 1 - 2 179 aet
Taunton Town DMW Bournemouth WESS 1 - 1 336 5 - 0 269  
St Blazey SW Willand Rovers WEST1 5 - 0 140          
Highworth Town HELLP Portland United WESS 4 - 3 132          
Westbury United WEST1 Keynsham Town WESTP 2 - 2 103 5 - 2 65  
Minehead WEST1 Welton Rovers WESTP 2 - 2 80 1 - 2 75  
Bemerton Heath H WESS Torrington WESTP 3 - 2 74          
Bristol Manor Farm WEST1 Gloucester City DMW 0 - 5 153          
Frome Town WESTP Clevedon Town DMW 1 - 1 156 3 - 2 182  
Porthleven SW Team Bath DMW 0 - 4 238          
Salisbury City DME Odd Down WESTP 4 - 0 418          
Elmore WESTP Wimborne Town WESS 1 - 3 61          
Downton WESS Exmouth Town WESTP 3 - 4 70          
Yate Town DMW Cirencester Town DMW 1 - 2 197          
Paulton Rovers WESTP Calne Town WEST1 2 - 0 86          
Bridgwater Town WESTP Corsham Town WEST1 0 - 1 206          
Dawlish Town WESTP Clevedon United WEST1 1 - 2 68