FA Vase 2nd Qualifying Round
20th September 2003                       Winners receive 500
Team Div Team Div Sc Att Sc Att Comments
Easington Colliery NL2 Worsborough Bridge NCE1 0 - 1 33         aet
Tow Law Town NL1 Ossett Albion NCEP 0 - 1 145          
Pontefract Collieries NCE1 Blackpool Mechanics NWC2 0 - 2 42          
Poulton Victoria WCHES Prudhoe Town NL2 3 - 1 73          
South Shields NL2 Washington Nissan NL2 0 - 2 104          
Horden CW NL1 West Allotment Celtic NA 1 - 2 64          
Cammell Laird WCHES Warrington Town NWC1 0 - 2 121          
Newcastle Benfield Saints NL2 Thornaby NL1 1 - 1   4 - 1   1st match abandoned - injury
Alnwick Town NL2 Peterlee Newtown NL1 3 - 4 73         aet
Woodley Sports NWC1 Parkgate NCE1 7 - 0 44          
Billingham Synthonia NL1 Penrith NL1 4 - 1 84          
Retford United CM Yorkshire Amateur NCE1 3 - 1 179          
Squires Gate NWC1 Whickham NL2 2 - 1 76          
Nelson NWC2 Maine Road NWC2 3 - 1 80          
Guisborough Town NL1 West Auckland Town NL1 3 - 0 125          
Tadcaster Albion NCE1 Esh Winning NL1 0 - 3 45          
Atherton LR NWC1 Ashington NL2 0 - 1 55          
Murton NL2 Bacup Borough NWC1 0 - 1 31          
Consett NL2 Sheffield NCEP 0 - 2 90          
Cheadle Town NWC2 New Mills MAN 3 - 2 81          
Colne NWC2 Chester Le Street Town NL1 3 - 2 66          
Louth United   Willington NL2 l - w           Louth United removed
Silsden WR Thackley NCEP 2 - 0 448          
Selby Town NCEP Winsford United NWC2 5 - 2 59         aet
Liversedge NCEP Darwen NWC2 4 - 2 87          
St Helens Town NWC1 Hebburn Town NL2 3 - 2 77         aet
Holker Old Boys NWC2 Garforth Town NCE1 4 - 4 56 0 - 4 96  
Winterton Rangers NCE1 Skelmersdale United NWC1 2 - 0 67          
Crook Town NL2 Padiham NWC2 2 - 1 75          
Curzon Ashton NWC1 Glasshoughton Welfare NCEP 2 - 1 50          
Newcastle Blue Star NL2 Hallam NCEP 1 - 3 90          
Atherton Collieries NWC1 Dunston Federation Brewery NL1 1 - 2 65          
Seaham Red Star NL2 Alsager Town NWC1 3 - 9            
Hall Road Rangers NCE1 North Shields WEAR 3 - 1 105          
Harrogate Railway NCEP Jarrow Roofing Boldon CA NL1 1 - 4 88          
Ramsbottom United NWC1 Shotton Comrades NL2 5 - 1 133          
Shildon NL1 Salford City NWC1 4 - 2 215          
Brierley & Hagley Alliance WM Nuneaton Griff MCP 0 - 2 109          
Lincoln Moorlands NCE1 Blidworth Welfare CM1 6 - 1 41          
Nantwich Town NWC1 Kimberley Town CM1 2 - 1 74          
Long Eaton United NCE1 Loughborough Dynamo LEIC 2 - 0 89          
Chasetown MID Bourne Town UCLP 2 - 0 115          
Nettleham CM Ledbury Town WM 4 - 4 50         Nettleham conceded replay
Leamington MCP Highfield Rangers LEIC 4 - 1 452          
Carlton Town NCE1 Blaby & Whetstone Athletic LEIC 2 - 4 50         aet
Ellistown LEIC Gornal Athletic   w - l           Gornal Athletic removed
Fernhill County Sports   Norton United NWC2 l - w           Fernhill County Sports removed
Cradley Town MID Biddulph Victoria MID 3 - 3 51 0 - 3 47  
Rugby Town MCP Anstey Nomads LEIC 4 - 2 45         at Anstey Nomads
Studley MID Wednesfield WM 6 - 1 78          
Heanor Town CM Alvechurch MID 1 - 0 133          
Ludlow Town MID Rolls Royce Leisure CM 2 - 0 61          
Barrow Town LEIC Malvern Town WM 2 - 0 75          
Sandiacre Town CM West Midlands Police MCP 3 - 0 84          
Wellington WM Shirebrook Town NCE1 1 - 0 55          
Quorn MID Pelsall Villa MID w - l           Pelsall Villa withdrew
Coventry Marconi MCP Stafford Town MID 6 - 0 30          
Tipton Town WM Barwell MID 3 - 1 85          
Coventry Sphinx MCP Downes Sports LEIC 2 - 0 66          
Blackwell Miners Welfare CM Glapwell NCEP 1 - 4 56          
Daventry Town UCLP Friar Lane OB LEIC 1 - 0 67          
Gedling Town NCE1 Shawbury United WM 3 - 1 23         aet
Kirby Muxloe SC LEIC Congleton Town NWC1 0 - 3 72          
Tividale WM St Andrews SC LEIC 2 - 1 42          
Rainworth MW CM1 Glossop North End NWC1 2 - 1 55          
Stapenhill LEIC Oldbury United MID 3 - 0 81          
Meir KA MCP Stone Dominoes NWC1 0 - 1 100          
Lye Town WM Mickleover Sports NCEP 0 - 2            
Grosvenor Park MID Graham Street Prims CM 2 - 0 31          
Buxton NCEP Borrowash Victoria NCEP 4 - 0 338          
Coalville Town MID Westfields MID 3 - 2 93         aet
Staveley MW NCE1 Dunkirk CM 2 - 3 62         aet
Heath Hayes WM Ibstock Welfare LEIC 1 - 4 53          
Sawbridgeworth Town ESL March Town United EAST1 5 - 1 34          
Haringey Borough SPARTP Barkingside ESL 0 - 1 29          
London Colney SPARTP Hadleigh United EAST1 1 - 0 62          
Harwich & Parkeston EAST1 Henley Town HELLP 8 - 0 110          
Cornard United EAST1 Biggleswade United SPART1 1 - 3 40          
Long Buckby UCLP Kempston Rovers UCL1 2 - 2 39 2 - 3 29  
Harefield United SPARTP Greenacres (Hemel) SPARTP 3 - 2 64          
Bowers United ESL Stansted ESL 0 - 2 35          
Chalfont St Peter RYM2 Desborough Town UCLP 1 - 2 21          
Clapton RYM2 Long Melford EAST1 1 - 1 42 1 - 0 84  
Brook House SPARTP Brentwood ESL 3 - 1 55          
North Greenford United COCO Mildenhall Town EASTP 1 - 4 35          
Somersham Town EAST1 St Neots Town UCLP 0 - 4 103          
Edgware Town RYM2 Kingsbury Town RYM2 3 - 1 65          
Holmer Green SPARTP Newmarket Town EASTP 1 - 7 67          
Yaxley UCLP Langford SPART1 3 - 0 76          
Wisbech Town EASTP Warboys Town EAST1 w - l           Warboys Town withdrew
Stotfold UCLP Leverstock Green SPARTP 4 - 1 76         aet
Needham Market EAST1 Milton Keynes City   w - l           Milton Keynes City removed
Stewarts & Lloyds UCLP Potton United UCL1 3 - 1 26          
Southall Town HELLP Whitton United EAST1 3 - 0 97          
Bedford United & Valerio SPARTP Burnham Ramblers ESL 2 - 2 32 3 - 3 67 Burnham won 3-0 (penalties)
Stowmarket Town EASTP Bicester Town HELLP 3 - 0 86          
Bugbrooke St Michael UCL1 Great Yarmouth Town EASTP 0 - 1 44          
Cockfosters SPART1 Northampton Spencer UCLP 0 - 0 66 0 - 4 68  
Hanwell Town SPARTP Hoddesdon Town SPARTP 3 - 0 29          
St Margaretsbury SPARTP Oxhey Jets HERTS 4 - 1 43          
Ford Sports Daventry UCLP Dereham Town EASTP 0 - 1 50          
Romford ESL Witham Town RYM2 0 - 2 94         aet
Leighton Town RYM2 Royston Town SPARTP 1 - 0            
Hullbridge Sports ESL Leiston EAST1 0 - 2 51          
Fakenham Town EASTP Ely City EAST1 1 - 0 71          
Haverhill Rovers EAST1 Biggleswade Town SPARTP 0 - 1 122          
Brimsdown Rovers SPART1 Woodbridge Town EASTP 3 - 4 80         aet
Rothwell Corinthians UCL1 Bury Town EASTP 1 - 4 67          
Felixstowe & Walton EAST1 Godmanchester Rovers EAST1 1 - 0 71          
Camberley Town RYM2 Herne Bay KENT 1 - 2 52          
Farnham Town COCO Redhill SUSS1 1 - 2 33          
Three Bridges SUSS1 Hythe United KENT 2 - 0 100          
Saltdean United SUSS2 Erith Town KENT 1 - 1 47 0 - 2 48  
Sandhurst Town COCO Bedfont COCO 0 - 3 51          
Didcot Town HELLP Petersfield Town HAMP 2 - 0 120          
Lordswood KENT Beckenham Town KENT 1 - 2 31         Beckenham removed
Eastbourne United Association SUSS2 Wantage Town HELLE 1 - 2 56         aet
Hillingdon Borough SPARTP Brockenhurst WESS 3 - 2 44          
Sidlesham SUSS1 Andover WESS 2 - 5 94          
Littlehampton Town SUSS2 Oakwood SUSS2 3 - 1 88          
Deal Town KENT Peacehaven & Telscombe SUSS2 2 - 1 115          
Chipstead COCO BAT Sports WESS 1 - 2 71         aet
Walton Casuals COCO Steyning Town SUSS2 0 - 1 116          
Cove COCO Fareham Town WESS 0 - 2 64          
Reading Town COCO Moneyfields WESS 1 - 3 13          
Raynes Park Vale COCO VCD Athletic KENT 0 - 2 44          
Godalming & Guildford COCO Whitstable Town KENT 1 - 3 78          
Sidley United SUSS1 Ramsgate KENT 2 - 2 101 1 - 3 95  
Chichester City United SUSS1 Abingdon United HELLP 1 - 2 60          
Chessington United COCO Whitchurch United WESS 0 - 2 30          
Chessington & Hook COCO Cowes Sports WESS 3 - 1 101          
Cobham COCO Abingdon Town RYM2 1 - 2 53          
Broadbridge Heath SUSS2 Hartley Wintney COCO 0 - 3 28          
Greenwich Borough KENT Ash United COCO 1 - 2 47          
Mile Oak SUSS2 Haywards Heath Town SUSS2 1 - 0 56          
Eastbourne Town SUSS1 Wokingham Town RYM2 3 - 3 206 3 - 5 58  
AFC Newbury WESS Merstham COCO 6 - 0 66          
Frimley Green COCO Thatcham Town WESS 1 - 4 80          
Hailsham Town SUSS1 Rye & Iden United SUSS1 0 - 1 72         Rye & Iden Utd removed
Pagham SUSS1 AFC Wimbledon COCO 0 - 1 1,050          
Wimborne Town WESS Falmouth Town SW 5 - 1 223          
Budleigh Salterton DEV Launceston SW 4 - 1 114          
Hallen WEST1 Pershore Town MCP 6 - 0 76          
Liskeard Athletic SW Keynsham Town WESTP 0 - 0 75 2 - 5 58  
Bridport WESTP Fairford Town HELLP 1 - 1 80 0 - 1 78  
Harrow Hill HELLW Torrington WESTP 2 - 5 30          
Street WEST1 Almondsbury Town HELLP 2 - 3 87          
Newquay SW Barnstaple Town WESTP 0 - 2 82          
Porthleven SW Backwell United WESTP 2 - 4 164          
Frome Town WESTP Dawlish Town WESTP 4 - 1 120          
Willand Rovers WEST1 Shortwood United HELLP 2 - 1 80          
Cullompton Rangers DEV Bishops Cleeve HELLP 0 - 1 65          
Bemerton Heath H WESS Wootton Bassett Town HELLP 4 - 1 57          
Minehead WEST1 Bishop Sutton WESTP 3 - 1 51          
Downton WESS Calne Town WEST1 3 - 0 55          
Westbury United WEST1 Melksham Town WESTP 2 - 1 154          
Pewsey Vale HELLP Wellington Town WEST1 3 - 2 50          
Corsham Town WEST1 Highworth Town HELLP 1 - 3 85         aet
Portland United WESS Welton Rovers WESTP 2 - 4 151         aet
Newton Abbot DEV Amesbury Town HAMP 5 - 2 71          
Bromyard Town WM Elmore WESTP 2 - 2 51         Bromyard won 5-3 (penalties)
Hamworthy United DOR Bodmin Town SW 2 - 0 143          
Bitton WEST1 Exmouth Town WESTP 5 - 1 68          
Bournemouth WESS Paulton Rovers WESTP 0 - 1 65