FA Cup 1st Qualifying Round  
18th September 2004                       Winners receive 2,250
Team Div Team Div Sc Att Sc Att Comments
Frickley Athletic NPP Chadderton NWC2 4 - 1 245          
Billingham Synthonia NL1 Whitby Town NPP 1 - 3 247          
Clitheroe NP1 Wakefield Emley NPP 2 - 2 246 0 - 0 108 Clitheroe won 4-2 on pens
Billingham Town NL1 Ossett Town NPP 1 - 0 76          
Marine NPP Farsley Celtic NPP 1 - 1 250 0 - 4 142  
Bridlington Town NPP Cammell Laird NWC2 1 - 5 201          
Flixton NWC2 Dunston Federation Brewery NL1 1 - 6 78          
Hyde United NPP Maine Road NWC1 3 - 0 327          
West Auckland Town NL1 Ashington NL1 0 - 2 76          
Thornaby NL1 Esh Winning NL1 1 - 2 55          
Colne NWC1 Sheffield NCEP 2 - 1 207          
Guiseley NPP Chorley NP1 0 - 0 242 1 - 2 187  
Witton Albion NPP Winsford United NWC2 0 - 1 348          
Burscough NPP Retford United NCE1 1 - 0 218          
Alsager Town NWC1 Radcliffe Borough NPP 0 - 1 112          
Atherton LR NWC1 Whickham NL2 3 - 0 90          
Gateshead NPP Pickering Town NCEP 2 - 0 207          
Ramsbottom United NWC1 Colwyn Bay NP1 2 - 1 208          
Brigg Town NP1 Whitley Bay NL1 3 - 1 201          
Brandon United NL1 Liversedge NCEP 1 - 4 68          
Bishop Auckland NPP Workington NPP 1 - 2 232          
Kendal Town NP1 Prescot Cables NPP 1 - 1 153 2 - 5 163  
Crook Town NL2 Glasshoughton Welfare NCEP 1 - 3 163          
Spennymoor United NPP Fleetwood Town NWC1 1 - 1 174 2 - 3 176 AET
Horden CW NL1 Warrington Town NP1 1 - 1 77 2 - 1 124  
Mossley NP1 Ossett Albion NP1 3 - 2 325          
Armthorpe Welfare NCEP Maltby Main NCEP 1 - 2 80          
Bamber Bridge NPP Blackpool Mechanics NWC2 6 - 0 156          
Shildon NL1 Woodley Sports NP1 1 - 1 225 2 - 0 123  
Blyth Spartans NPP Skelmersdale United NWC1 0 - 2 429          
Holker Old Boys NWC2 Silsden NWC2 2 - 2 218 2 - 1 525  
Trafford NWC1 Squires Gate NWC1 1 - 2 161          
Westfields MID Carlton Town NCE1 1 - 2 103          
Ludlow Town MID Newcastle Town NWC1 5 - 1 146          
Matlock Town NPP Shirebrook Town NCEP 2 - 1 395          
Grantham Town SLP Shepshed Dynamo NP1 2 - 4 320          
Rugby United SLP Hednesford Town SLP 2 - 2 358 1 - 2 456  
Ilkeston Town NP1 Gresley Rovers NP1 0 - 3 502          
Spalding United NP1 Causeway United MID 4 - 0 159          
Solihull Borough SLP Leek Town NPP 0 - 1 227          
Sutton Town NCE1 Stone Dominoes NWC1 1 - 1 135 0 - 3 59  
Stamford SLP Bedworth United SLW 1 - 0 238          
Borrowash Victoria NCEP Halesowen Town SLP 0 - 5 155          
Norton United NWC2 Lincoln United NPP 0 - 1 78          
Deeping Rangers UCLP Coalville Town MID 2 - 2 154 1 - 3 130  
Sutton Coldfield SLW Stratford Town MID 2 - 1 119         Sutton C removed for playing an ineligible player
Willenhall Town NP1 Barwell MID 1 - 0 163          
Belper Town NP1 Rocester NP1 2 - 0 228          
Stourport Swifts SLW Rushall Olympic MID 1 - 2 107          
Harrow Borough ILP Potton United UCLP 2 - 0 131          
Uxbridge SLE Staines Town ILP 4 - 3 163          
Brook House IL2 Northwood ILP 1 - 1 122 0 - 3 172  
Southend Manor ESL Billericay Town ILP 0 - 3 232          
Histon SLP Hampton & Richmond ILP 2 - 0 228          
Cheshunt ILP Barton Rovers SLE 2 - 2 98 4 - 3 92 AET
Haverhill Rovers EAST1 Wivenhoe Town SLE 0 - 1 232          
Heybridge Swifts ILP Barking & East Ham United SLE 1 - 0 213          
Thame United SLW Gorleston EASTP 3 - 3 103 5 - 3 41  
Lowestoft Town EASTP Boreham Wood SLE 0 - 1 325          
Wingate & Finchley SLE Halstead Town EASTP 2 - 3 100          
Hendon ILP Holmer Green SPARTP 1 - 0 145          
Wealdstone ILP Banbury United SLP 2 - 1 266          
Dunstable Town SLP St Margaretsbury SPARTP 5 - 0 123          
Maldon Town SLE King's Lynn SLP 2 - 3 278          
Wootton Blue Cross UCLP Stotfold UCLP 1 - 2 81          
Hemel Hempstead SLP North Greenford United COCO 5 - 1 214          
Marlow SLW Long Melford EAST1 1 - 2 70          
Hertford Town IL2 Bury Town EASTP 0 - 0 216 1 - 1 215 Hertford won 4-3 on pens
Cornard United EAST1 Aylesbury United SLP 0 - 6 89          
Chelmsford City ILP Yeading ILP 0 - 1 331          
Beaconsfield SYCOB SLE Hitchin Town SLP 5 - 3 112          
Enfield IL2 Arlesey Town SLE 1 - 4 161          
Leyton ILP Tilbury SLE 1 - 0 83          
Waltham Forest SLE Cogenhoe United UCLP 2 - 1 56          
Ruislip Manor SPARTP Harwich & Parkeston EASTP 1 - 1 85 0 - 2 162  
Harlow Town SLE Enfield Town ESL 0 - 1 223          
Braintree Town ILP Soham Town Rangers EASTP 2 - 0 181          
Aveley SLE Berkhamsted Town SLE 2 - 1 89          
Chesham United SLP Bedford Town SLP 1 - 1 336 1 - 4 372 AET
Brackley Town SLW Flackwell Heath IL2 2 - 2 157 0 - 2 111  
Edgware Town IL2 Barkingside ESL 4 - 1 120          
Gosport Borough WESS1 Eastleigh ILP 1 - 2 441          
Didcot Town HELLP Tooting & Mitcham IL1 2 - 2 239 0 - 2 185  
Whitstable Town KENT Hailsham Town SUSS1 4 - 0 236          
Leatherhead IL1 Cray Wanderers IL1 1 - 0 121          
East Preston SUSS1 Merstham COCO 1 - 0 152          
Ash United COCO Maidstone United KENT 2 - 2 186 0 - 2 226  
Dartford SLE Dorking IL1 0 - 1 292          
Banstead Athletic IL1 Oxford City SLW 2 - 3 83          
VCD Athletic KENT Brockenhurst WESS1 0 - 0 44 0 - 1 101  
Chatham Town SLE Windsor & Eton ILP 1 - 1 177 0 - 3 109  
Thamesmead Town KENT Worthing ILP 2 - 1 71          
Ringmer SUSS1 Erith Town KENT 1 - 1 77 0 - 3 64  
Tonbridge Angels ILP Winchester City WESS1 2 - 1 439          
Bracknell Town SLW Sandhurst Town COCO 0 - 2 158          
AFC Newbury WESS1 BAT Sports WESS1 4 - 0 89          
Croydon Athletic IL1 Slough Town ILP 0 - 1 161          
Metropolitan Police IL1 Dulwich Hamlet IL1 3 - 4 145          
AFC Totton WESS1 Tunbridge Wells KENT 2 - 1 123          
Ashford Town (Mx) SLW Bashley IL1 3 - 1 107          
Horsham IL1 Abingdon United HELLP 4 - 3 264          
Fisher Athletic SLE Bromley IL1 2 - 2 214 0 - 1 334  
Dover Athletic ILP AFC Wimbledon IL1 0 - 1 2,103          
Raynes Park Vale COCO Folkestone Invicta ILP 0 - 6 98          
Kingstonian ILP Ramsgate KENT 0 - 2 268          
Carterton Town HELLP Erith & Belvedere SLE 1 - 1 50 3 - 4 75  
Molesey IL1 Lymington & New Milton WESS1 0 - 2 115          
Hastings United IL1 Mile Oak SUSS2 2 - 0 332          
North Leigh HELLP Walton Casuals COCO 1 - 0 77          
Chippenham Town SLP Bitton WESTP 4 - 0 517          
Hallen WESTP Bemerton Heath H WESS1 2 - 0 61          
Bridport WESTP Bath City SLP 1 - 4 289          
Fairford Town HELLP Bideford WESTP 0 - 0 125 0 - 2 253  
Highworth Town HELLP Bishops Cleeve HELLP 3 - 5 145          
Street WEST1 Gloucester City SLP 3 - 2 234          
Clevedon Town SLW Merthyr Tydfil SLP 1 - 2 235          
St Blazey SW Evesham United SLW 1 - 3 204          
Swindon Supermarine SLW Corsham Town WESTP 0 - 1 110          
Exmouth Town WESTP Salisbury City ILP 1 - 2 233          
Bodmin Town SW Cirencester Town SLP 0 - 3 130          
Frome Town WESTP Backwell United WESTP 2 - 2 191 3 - 1 90 AET
Tiverton Town SLP Mangotsfield United SLW 3 - 2 566          
Barnstaple Town WESTP Bournemouth WESS1 3 - 1 111          
Yate Town SLW Team Bath SLP 0 - 1 209