FA Cup Preliminary Round
4th September 2004                       Winners receive 1,000
Team Div Team Div Sc Att Sc Att Comments
Warrington Town NP1 Pontefract Collieries NCE1 3 - 0 132          
South Shields NL2 Blackpool Mechanics NWC2 3 - 5 104          
Flixton NWC2 Parkgate NCE1 5 - 2 49          
Willington NL2 Woodley Sports NP1 0 - 9 40          
Maltby Main NCEP Penrith NL2 7 - 1 75          
Abbey Hey NWC1 Squires Gate NWC1 0 - 1 52          
Holker Old Boys NWC2 Hall Road Rangers NCE1 2 - 0 183          
North Shields NL2 Ashington NL1 0 - 1 156          
Consett NL1 Crook Town NL2 1 - 1 91 1 - 3 128  
Atherton Collieries NWC1 Alsager Town NWC1 1 - 2 68          
Jarrow Roofing Boldon CA NL1 Retford United NCE1 1 - 1 84 0 - 1 164  
Prudhoe Town NL2 Sheffield NCEP 0 - 1 50          
Chadderton NWC2 Norton & Stockton Ancients NL2 2 - 1 121          
Northallerton Town NL2 Billingham Town NL1 1 - 1 109 0 - 1 162 AET
Marske United NL2 Colwyn Bay NP1 0 - 1 111          
Harrogate Railway NCEP Esh Winning NL1 1 - 1 117 3 - 7 98  
Pickering Town NCEP Bedlington Terriers NL1 1 - 0 139          
Padiham NWC2 Billingham Synthonia NL1 1 - 5 288          
Silsden NWC2 Hallam NCEP 1 - 1 315 3 - 1 110  
Clitheroe NP1 Tow Law Town NL1 6 - 1 227          
St Helens Town NWC1 West Auckland Town NL1 0 - 3 106          
Kendal Town NP1 Eccleshill United NCEP 4 - 1 115          
Bacup Borough NWC1 Chorley NP1 0 - 3 92          
Cheadle Town NWC2 Maine Road NWC1 0 - 3 89          
Horden CW NL1 AFC Telford United NP1 1 - 0 192          
Armthorpe Welfare NCEP Thackley NCEP 1 - 1 47 4 - 1 127  
Ossett Albion NP1 Washington NL2 0 - 0 107 1 - 0 56 AET
Great Harwood Town NWC1 Glasshoughton Welfare NCEP 0 - 2 79          
Seaham Red Star NL2 Whickham NL2 3 - 3 54 0 - 4 76  
Guisborough Town NL1 Brigg Town NP1 1 - 3 84          
Cammell Laird NWC2 Goole NCEP 2 - 0 193          
Mossley NP1 Selby Town NCEP 3 - 0 238          
Thornaby NL1 Easington Colliery NL2 2 - 1 75          
Fleetwood Town NWC1 Alnwick Town NL2 6 - 0 171          
Chester le Street Town NL1 Colne NWC1 0 - 2 75          
Ramsbottom United NWC1 Evenwood Town NL2 3 - 0 131          
Darwen NWC2 Brandon United NL1 0 - 0 88 1 - 4 61 AET
Washington Nissan NL2 Dunston Federation Brewery NL1 1 - 1 39 1 - 4 142  
Shildon NL1 Garforth Town NCE1 2 - 0 217          
Oldham Town NWC2 Atherton LR NWC1 0 - 0 51 0 - 1 90 AET
Trafford NWC1 North Ferriby United NP1 4 - 2 160          
Whitley Bay NL1 Salford City NWC1 3 - 1 208          
Rossendale United NP1 Liversedge NCEP 1 - 4 142          
Winsford United NWC2 Morpeth Town NL1 2 - 1            
Skelmersdale United NWC1 Stocksbridge PS NP1 1 - 1 122 2 - 0 123  
Shepshed Dynamo NP1 Racing Club Warwick MID 3 - 2 147          
Congleton Town NWC1 Carlton Town NCE1 0 - 1 171          
Causeway United MID Lincoln Moorlands NCE1 1 - 1 42 3 - 0 48  
Eastwood Town NP1 Willenhall Town NP1 1 - 2 159          
Gedling Town NCE1 Coalville Town MID 0 - 3 39          
Stourbridge MID Norton United NWC2 1 - 3 179          
Glossop North End NWC1 Ludlow Town MID 2 - 3 105          
Stratford Town MID Mickleover Sports NCEP 2 - 1 148          
Bedworth United SLW Quorn MID 2 - 0 148          
Long Eaton United NCEP Spalding United NP1 0 - 3 98          
Boston Town UCLP Stone Dominoes NWC1 1 - 2 48          
Chasetown MID Belper Town NP1 2 - 2 140 0 - 2 167  
Borrowash Victoria NCEP Biddulph Victoria MID 1 - 0 52          
Arnold Town NCEP Rocester NP1 1 - 4 188          
Kidsgrove Athletic NP1 Newcastle Town NWC1 1 - 4 281          
Rushall Olympic MID Bourne Town UCLP 3 - 0 71          
Blackstones UCLP Barwell MID 1 - 2 70          
Sutton Coldfield SLW Nantwich Town NWC1 1 - 0 88          
Buxton NCEP Stourport Swifts SLW 1 - 1 364 1 - 1 125 Stourport won 6-5 on penalties
Sutton Town NCE1 Oadby Town MID 2 - 1 254          
Shirebrook Town NCEP Bromsgrove Rovers SLW 3 - 1 305          
Alvechurch MID Ilkeston Town NP1 1 - 3 105          
Gresley Rovers NP1 Studley MID 1 - 0 252          
Corby Town SLW Westfields MID 1 - 2 106          
Deeping Rangers UCLP Glapwell NCEP 2 - 0 161          
Cogenhoe United UCLP Woodford United UCLP 7 - 0 84          
Soham Town Rangers EASTP Leighton Town SLE 1 - 0 126          
Sawbridgeworth Town ESL Haverhill Rovers EAST1 0 - 3 84          
Rothwell Town SLW Berkhamsted Town SLE 2 - 3 93          
Enfield Town ESL AFC Sudbury EASTP 2 - 1 391          
Royston Town SPARTP Barkingside ESL 0 - 5 82          
Brackley Town SLW Stowmarket Town EASTP 5 - 2 124          
Fakenham Town EAST1 Gorleston EASTP 2 - 3 105          
Enfield IL2 Long Buckby UCLP 1 - 0 98          
Great Wakering Rovers SLE Maldon Town SLE 1 - 1 140 1 - 3 200  
London Colney SPARTP St Margaretsbury SPARTP 2 - 2 50 1 - 2 68  
East Thurrock United SLE Halstead Town EASTP 3 - 3 104 0 - 1 189  
Bedford United & Valerio SPARTP Potton United UCLP 0 - 3 54          
Ford Sports Daventry UCLP Southend Manor ESL 1 - 1 35 1 - 3 54  
Long Melford EAST1 Woodbridge Town EASTP 1 - 0 115          
Stanway Rovers EAST1 Boreham Wood SLE 0 - 3 110          
Desborough Town UCLP North Greenford United COCO 1 - 4 85          
Potters Bar Town SPARTP Uxbridge SLE 1 - 7 71          
Flackwell Heath IL2 Hanwell Town SPARTP 2 - 2 96 3 - 2 94  
Brook House IL2 Romford ESL 4 - 0 89          
Norwich United EASTP Thame United SLW 0 - 1 46          
Wroxham EASTP Beaconsfield SYCOB SLE 0 - 1 123          
Holmer Green SPARTP Newport Pagnell Town UCLP 2 - 1 51          
Diss Town EASTP Barking & East Ham United SLE 0 - 2 260          
Burnham Ramblers ESL Waltham Forest SLE 0 - 3 81          
Harlow Town SLE Buckingham Town UCLP 3 - 1 86          
Harwich & Parkeston EASTP Stansted ESL 3 - 2 148          
Arlesey Town SLE Godmanchester Rovers EAST1 3 - 0 160          
Yaxley UCLP Stotfold UCLP 1 - 2 62          
Raunds Town UCLP Hertford Town IL2 1 - 1 94 0 - 1 142  
Hoddesdon Town SPARTP Barton Rovers SLE 1 - 10 71          
Ruislip Manor SPARTP Henley Town HELLP 1 - 1 82 1 - 0 84  
Lowestoft Town EASTP Northampton Spencer UCLP 7 - 1 240          
Leiston EASTP Tilbury SLE 0 - 2 171          
Wingate & Finchley SLE Fleet Town IL1 4 - 1 119          
Dereham Town EASTP Marlow SLW 0 - 2 124          
Eton Manor ESL Cornard United EAST1 1 - 3 16          
Ilford IL2 Wivenhoe Town SLE 0 - 1 110          
Mildenhall Town EASTP Aveley SLE 1 - 1 134 0 - 3 69  
Wootton Blue Cross UCLP Broxbourne Borough V&E SPARTP 1 - 0 58          
Edgware Town IL2 Ipswich Wanderers EAST1 1 - 0 190          
Bury Town EASTP Brentwood Town ESL 2 - 0 142          
Hungerford Town HELLP Dorking IL1 1 - 2 80          
Frimley Green COCO Raynes Park Vale COCO 1 - 2 40          
Lymington & New Milton WESS1 Sittingbourne SLE 1 - 1 90 2 - 1 129  
Molesey IL1 Westfield COCO 5 - 0 55          
Walton & Hersham IL1 Leatherhead IL1 1 - 2 156          
Hastings United IL1 Croydon IL1 3 - 1 326          
Pagham SUSS1 Tunbridge Wells KENT 1 - 2            
Ramsgate KENT Lancing SUSS2 7 - 0 126          
Newport IoW IL1 Walton Casuals COCO 0 - 0 145 1 - 1 150 Walton Casuals won 4-1 on penalties
Horsham IL1 Chipstead COCO 3 - 0 364          
Hillingdon Borough SPARTP Ashford Town (Mx) SLW 0 - 1 72          
Moneyfields WESS1 Tooting & Mitcham IL1 0 - 5 128          
Metropolitan Police IL1 Alton Town WESS1 4 - 3 74          
Bedfont COCO Bracknell Town SLW 0 - 3 95          
Herne Bay KENT Gosport Borough WESS1 1 - 2 179          
Oxford City SLW Abingdon Town IL2 7 - 0 220          
Rye & Iden United SUSS1 East Preston SUSS1 0 - 0 83 1 - 3 118  
Cobham COCO Hailsham Town SUSS1 0 - 3 53          
Fisher Athletic SLE Eastbourne Town SUSS1 5 - 0 148          
North Leigh HELLP Deal Town KENT 3 - 1 62          
Sandhurst Town COCO Southwick SUSS1 4 - 2 77          
Cray Wanderers IL1 Epsom & Ewell IL2 4 - 0            
Whyteleafe IL1 Erith & Belvedere SLE 2 - 4 151          
AFC Wimbledon IL1 Ashford Town IL1 3 - 0 2,696          
Hartley Wintney COCO Ash United COCO 1 - 2 212          
Croydon Athletic IL1 Farnham Town COCO 5 - 0 116          
Burgess Hill Town IL1 Brockenhurst WESS1 1 - 2 212          
Dartford SLE Horsham YMCA SUSS1 5 - 0 287          
Wantage Town HELLP Carterton Town HELLP 1 - 2 92          
Peacehaven & Telscombe SUSS2 AFC Totton WESS1 1 - 3 47          
Abingdon United HELLP Cowes Sports WESS1 2 - 1 66          
Whitstable Town KENT Wick SUSS2 6 - 0 153          
Bashley IL1 Camberley Town IL2 2 - 1 127          
Hassocks SUSS1 Merstham COCO 1 - 3 153          
Sidlesham SUSS1 Didcot Town HELLP 0 - 5 51          
Maidstone United KENT Chichester City United SUSS1 3 - 1 259          
Thamesmead Town KENT Eastbourne United Assoc SUSS1 1 - 0 63          
Chatham Town SLE Reading Town COCO 1 - 1 116 3 - 2 68  
Banstead Athletic IL1 Littlehampton Town SUSS1 3 - 1 86          
Corinthian-Casuals IL1 Winchester City WESS1 0 - 3 110          
BAT Sports WESS1 Egham Town SLW 3 - 0 69          
Ringmer SUSS1 Andover WESS1 3 - 2 91          
Erith Town KENT Steyning Town SUSS2 5 - 3 59          
AFC Newbury WESS1 East Grinstead Town SUSS1 3 - 0 108          
Dulwich Hamlet IL1 Burnham SLW 2 - 1 209          
Chessington & Hook COCO Bromley IL1 0 - 1 195          
Mile Oak SUSS2 Fareham Town WESS1 1 - 0 97          
VCD Athletic KENT Chertsey Town IL2 5 - 1 56          
Evesham United SLW Saltash United WEST1 3 - 1 101          
Bournemouth WESS1 Shepton Mallet WEST1 3 - 2 71          
Backwell United WESTP Bridgwater Town WESTP 2 - 1 83          
Wimborne Town WESS1 Yate Town SLW 1 - 2 176          
Swindon Supermarine SLW Calne Town WEST1 1 - 0 106          
Paulton Rovers SLW St Blazey SW 0 - 1 229          
Bitton WESTP Hamworthy United WESS1 2 - 0 83          
Exmouth Town WESTP Wootton Bassett Town HELLP 3 - 2 140          
Torrington WESTP Barnstaple Town WESTP 0 - 3 126          
Dawlish Town WEST1 Corsham Town WESTP 0 - 2 64          
Bridport WESTP Chard Town WEST1 1 - 1 148 1 - 0 173  
Hallen WESTP Melksham Town WESTP 2 - 0 44          
Bodmin Town SW Clevedon United WEST1 4 - 0 154          
Bemerton Heath H WESS1 Westbury United WEST1 3 - 1 54          
Brislington WESTP Bishops Cleeve HELLP 0 - 1 50          
Taunton Town SLW Frome Town WESTP 2 - 3 261          
Christchurch WESS1 Clevedon Town SLW 1 - 2 67          
Highworth Town HELLP Elmore WEST1 6 - 0 145          
Porthleven SW Bideford WESTP 1 - 6 126          
Mangotsfield United SLW Shortwood United HELLP 3 - 2 186          
Cinderford Town SLW Street WEST1 1 - 1 116 1 - 2 148 AET
Fairford Town HELLP Almondsbury Town HELLP 4 - 0 58