FA Vase 1st Round
23rd October 2004                       Winners receive 700
Team Div Team Div Sc Att Sc Att Comments
St Helens Town NWC1 Hallam NCEP 6 - 2 78          
Eccleshill United NCEP Esh Winning NL1 1 - 4 80          
Whitley Bay NL1 Newcastle Blue Star NL2 3 - 1 250          
Pickering Town NCEP Sheffield NCEP 2 - 1 125          
Durham City NL1 Maltby Main NCEP 3 - 1 172          
Thornaby NL1 Great Harwood Town NWC1 1 - 0 65          
Yorkshire Amateur NCE1 Marske United NL2 2 - 0 106          
Jarrow Roofing Boldon CA NL1 Morpeth Town NL1 4 - 1 47          
Ramsbottom United NWC1 Consett NL1 3 - 0 130          
Whickham NL2 Dunston Federation Brewery NL1 0 - 2 278          
Curzon Ashton NWC1 Washington NL2 4 - 3 118          
Shildon NL1 Bedlington Terriers NL1 0 - 1 258          
Penrith NL2 Salford City NWC1 0 - 2 94          
Silsden NWC2 Tadcaster Albion NCE1 2 - 1 311          
Guisborough Town NL1 Bacup Borough NWC1 3 - 2 131          
Retford United NCE1 Cammell Laird NWC2 0 - 6 153          
Seaham Red Star NL2 Selby Town NCEP 2 - 1            
Crook Town NL2 Horden CW NL1 1 - 2 101          
Ryton NALL Skelmersdale United NWC1 1 - 3 109          
Prudhoe Town NL2 Thackley NCEP 0 - 5 30          
Peterlee Newtown NL1 Fleetwood Town NWC1 1 - 3 67          
Carlton Town NCE1 Kirby Muxloe SC LSL 4 - 1 40          
Coventry Sphinx MCP Ludlow Town MID 1 - 1 99 4 - 0 60  
Stourbridge MID Bourne Town UCLP 4 - 1 125          
Newcastle Town NWC1 Buxton NCEP 2 - 0 219          
Ledbury Town WMP Biddulph Victoria MID 4 - 1 104          
Quorn MID Heanor Town CMS 3 - 0 121          
Malvern Town MID Staveley MW NCE1 4 - 1 95          
Highgate United MCP Birstall United LSL 2 - 0 47          
Barwell MID Glossop North End NWC1 0 - 2 71          
Causeway United MID Bridgnorth Town MID 2 - 0 77          
Blackwell Miners Welfare CMS Holbeach United UCLP 0 - 2 43         AET
Westfields MID Long Eaton United NCEP 1 - 2 46          
Rainworth MW CMS Friar Lane & Epworth LSL 0 - 1 52          
Barrow Town LSL Barnt Green Spartak MCP 2 - 4 80         AET
Loughborough Dynamo MID Harrowby United UCLP 5 - 3 124          
Glapwell NCEP Oldbury United MID 1 - 2 55          
Alvechurch MID Buckingham Town UCLP 0 - 0 82 4 - 2 121  
Sutton Town NCE1 Stratford Town MID 3 - 0 134          
Tipton Town WMP Holwell Sports LSL 1 - 0 92          
Boston Town UCLP Dudley Town WMP 5 - 2 79          
Mickleover Sports NCEP Kimberley Town CMP 6 - 1 91          
Bury Town EASTP Leverstock Green SPARTP 4 - 3 152          
Hoddesdon Town SPARTP Kirkley EAST1 2 - 3 48         AET
Brentwood Town ESL Harwich & Parkeston EASTP 0 - 2 66          
Haverhill Rovers EAST1 Brook House IL2 2 - 4 116         AET
Edgware Town IL2 Waltham Abbey ESL 2 - 1 70          
Hertford Town IL2 Long Melford EAST1 2 - 3 109         AET
North Greenford United COCO Stotfold UCLP 0 - 2 47          
Eton Manor ESL March Town United EAST1 2 - 2 50 1 - 1 103 Eton Manor won 5-4 on penalties
Tiptree United EAST1 Sawbridgeworth Town ESL 2 - 2 72 1 - 2 64  
Flackwell Heath IL2 London Colney SPARTP 2 - 4 93          
Lowestoft Town EASTP Witham Town IL2 3 - 1 197          
Southend Manor ESL Potton United UCLP 1 - 2 50          
Kingsbury Town IL2 Romford ESL 4 - 3 43         AET
Mildenhall Town EASTP Godmanchester Rovers EAST1 6 - 0 123          
Hanwell Town SPARTP Ilford IL2 3 - 5 72         AET
Enfield IL2 Halstead Town EASTP 2 - 1 104         AET
St Margaretsbury SPARTP Broxbourne Borough V&E SPARTP 0 - 2 50          
Enfield Town ESL Diss Town EASTP 2 - 1 328          
Potters Bar Town SPARTP Whitton United EAST1 6 - 1 63          
Woodford United UCLP Stansted ESL 2 - 1 57          
Burnham Ramblers ESL Harefield United SPARTP 0 - 1 40         AET
Ipswich Wanderers EAST1 Sporting Bengal United KENT 0 - 2 120          
Clacton Town EASTP Newmarket Town EASTP 3 - 1 92          
Soham Town Rangers EASTP Royston Town SPARTP 5 - 0 106          
Deal Town KENT Petersfield Town WESS2 3 - 1 122          
Hassocks SUSS1 Witney United HELLP 3 - 4 116          
Sandhurst Town COCO Reading Town COCO 1 - 0 71          
Oakwood SUSS2 Alton Town WESS1 2 - 4 45          
Wick SUSS2 VCD Athletic KENT 1 - 4 64         AET
Milton United HELLP Whitehawk SUSS1 2 - 1 67         AET
Brockenhurst WESS1 Thamesmead Town KENT 0 - 3 48          
Lymington Town WESS2 Mile Oak SUSS2 3 - 1 80          
Fareham Town WESS1 Moneyfields WESS1 3 - 1 142          
Slade Green KENT Abingdon Town IL2 1 - 3 46          
Ramsgate KENT Chichester City United SUSS1 4 - 1 113          
Hailsham Town SUSS1 Three Bridges SUSS1 0 - 3 90          
Maidstone United KENT Whitstable Town KENT 4 - 1 305          
Cowes Sports WESS1 Hungerford Town HELLP 2 - 1 108          
Erith Town KENT BAT Sports WESS1 3 - 1 40         AET
Lordswood KENT Hillingdon Borough SPARTP 1 - 2 42          
Pagham SUSS1 Tunbridge Wells KENT 1 - 3 45          
Greenwich Borough KENT Rye & Iden United SUSS1 3 - 2 24          
AFC Wallingford COCO AFC Newbury WESS1 0 - 7 82          
Didcot Town HELLP Abingdon United HELLP 1 - 0 213          
Epsom & Ewell IL2 East Preston SUSS1 2 - 3 111          
Cullompton Rangers DEV Wimborne Town WESS1 0 - 4 96          
Frome Town WESTP Hallen WESTP 2 - 0 145          
Willand Rovers WEST1 Devizes Town WESTP 4 - 4 73 1 - 2 85  
Dawlish Town WEST1 Bodmin Town SW 0 - 5 65          
Wellington WEST1 Chipping Norton Town HELLP 1 - 2 40          
Brislington WESTP Bishops Cleeve HELLP 3 - 0 65          
Clevedon United WEST1 Slimbridge HELLP 3 - 6 92         AET
Amesbury Town WESS2 Bridgwater Town WESTP 0 - 3 108          
Shepton Mallet WEST1 Bournemouth WESS1 0 - 3 49          
Westbury United WEST1 Exmouth Town WESTP 1 - 3 64         AET
Launceston SW Welton Rovers WESTP 1 - 1 78   -     Lauceston removed - suspended player
Liskeard Athletic SW Street WEST1 4 - 3            
Backwell United WESTP Corsham Town WESTP 2 - 1 43          
Christchurch WESS1 Bemerton Heath H WESS1 4 - 0 71