FA Vase 2nd Qualifying Round
25th September 2004                       Winners receive 600
Team Div Team Div Sc Att Sc Att Comments
Winsford United NWC2 Marske United NL2 1 - 2 90          
North Shields NL2 Thackley NCEP 1 - 3 90          
Morpeth Town NL1 Liversedge NCEP 3 - 1 50          
Chadderton NWC2 Seaham Red Star NL2 1 - 5 63         AET
Parkgate NCE1 Curzon Ashton NWC1 0 - 2 48          
Newcastle Benfield Saints NL1 Ramsbottom United NWC1 1 - 1 63 1 - 2 106  
Evenwood Town NL2 Consett NL1 1 - 2 38          
Holker Old Boys NWC2 Whickham NL2 0 - 1 69          
Peterlee Newtown NL1 Clipstone Welfare CMS 2 - 1 38         AET
Washington NL2 Brandon United NL1 4 - 2 52          
Tadcaster Albion NCE1 Formby NWC1 2 - 1 70          
Cammell Laird NWC2 Garforth Town NCE1 3 - 1 75          
Skelmersdale United NWC1 Brodsworth Miners Welfare NCEP 6 - 4 219          
Pontefract Collieries NCE1 Prudhoe Town NL2 0 - 3            
Glasshoughton Welfare NCEP Pickering Town NCEP 1 - 1 70 2 - 3 92  
Retford United NCE1 South Shields NL2 3 - 1 162          
Ryton NALL Flixton NWC2 5 - 2 64         AET
Northallerton Town NL2 Crook Town NL2 0 - 2 88          
Selby Town NCEP Alnwick Town NL2 2 - 0 66          
Thornaby NL1 Chester le Street Town NL1 3 - 2 86         AET
Washington Nissan NL2 Whitley Bay NL1 1 - 6 45          
Atherton LR NWC1 Horden CW NL1 3 - 4 55         AET
Sheffield NCEP Rossington Main NCE1 4 - 1 129          
Padiham NWC2 Maltby Main NCEP 1 - 2 94          
Penrith NL2 Norton & Stockton Ancients NL2 2 - 0 66          
Armthorpe Welfare NCEP Esh Winning NL1 0 - 1 54          
Salford City NWC1 Willington NL2 3 - 0 40          
Goole NCEP Guisborough Town NL1 0 - 2 169          
Jarrow Roofing Boldon CA NL1 Nelson NWC2 5 - 1 57          
Trafford NWC1 Yorkshire Amateur NCE1 2 - 2 94 1 - 2 54  
Bacup Borough NWC1 Tow Law Town NL1 6 - 3 57          
Silsden NWC2 Harrogate Railway NCEP 3 - 1 252         AET
Shildon NL1 Ashington NL1 3 - 2 199         AET
Newcastle Blue Star NL2 Easington Colliery NL2 0 - 0 67 1 - 1 72 Blue Star won 5-3 on penalties
Hall Road Rangers NCE1 Great Harwood Town NWC1 1 - 2 90          
Eccleshill United NCEP Alsager Town NWC1 2 - 1 80          
Kennek Ryhope CA NL2 St Helens Town NWC1 0 - 5 57          
Cheadle Town NWC2 Hallam NCEP 1 - 1 31 2 - 4 204  
Harrowby United UCLP Ibstock Welfare LSL 2 - 1            
Causeway United MID Blidworth Welfare CMP 1 - 0 91          
Meir KA MCP Staveley MW NCE1 2 - 3 66          
Heath Hayes WMP Malvern Town MID 1 - 2 43          
Racing Club Warwick MID Ludlow Town MID 1 - 2 73          
Mickleover Sports NCEP Shirebrook Town NCEP 5 - 1 108          
Boldmere St Michaels MID Biddulph Victoria MID 2 - 3 68          
Rolls Royce Leisure CMS Carlton Town NCE1 0 - 2 29         at Carlton Town
Pelsall Villa WMP Barrow Town LSL 2 - 3 100          
Kirby Muxloe SC LSL Eccleshall NWC2 3 - 2 55          
Glapwell NCEP Dunkirk CMS 2 - 1 43          
Blackstones UCLP Friar Lane & Epworth LSL 1 - 5 90          
Castle Vale KH MCP Westfields MID 3 - 5 50         AET
Borrowash Victoria NCEP Birstall United LSL 0 - 1 57          
Kimberley Town CMP Shifnal Town MCP 3 - 0 38          
Stourbridge MID Coleshill Town MCP 4 - 1 130          
Quorn MID Tividale WMP 4 - 1 88          
Loughborough Dynamo MID Downes Sports LSL 3 - 0 70          
Dudley Town WMP Leek CSOB NWC2 4 - 0 103          
Chasetown MID Oldbury United MID 0 - 2 105          
Heanor Town CMS Wednesfield WMP 9 - 0 85          
Bourne Town UCLP Bromyard Town WMP 2 - 1 44          
Teversal CMS Highgate United MCP 1 - 2 72          
St Andrews SC LSL Alvechurch MID 0 - 1 54          
Bridgnorth Town MID Brierley & Hagley Alliance WMP 2 - 0            
Ellistown LSL Long Eaton United NCEP 2 - 3            
Boston Town UCLP Daventry Town UCLP 7 - 0 60          
Buxton NCEP Rushall Olympic MID 1 - 0 281          
Arnold Town NCEP Holbeach United UCLP 0 - 1 113          
Tipton Town WMP Anstey Nomads LSL 6 - 2            
Blackwell Miners Welfare CMS Graham Street Prims CMS 4 - 3 38         AET
Barwell MID Cradley Town MID 4 - 2 64          
Coventry Sphinx MCP Gornal Athletic WMP 2 - 1 50          
Norton United NWC2 Holwell Sports LSL 1 - 2 58          
Rainworth MW CMS Pegasus Juniors HELLP 1 - 0 50         AET
Nettleham CMS Barnt Green Spartak MCP 1 - 2 46          
Nuneaton Griff MCP Ledbury Town WMP 0 - 2 58          
Newcastle Town NWC1 Blaby & Whetstone Athletic LSL 4 - 0 87          
Holbrook CMS Glossop North End NWC1 2 - 3 75          
Sutton Town NCE1 Highfield Rangers LSL 3 - 1 95          
Oxhey Jets SP1 Royston Town SPARTP 0 - 1 30         AET
Flackwell Heath IL2 Bicester Town HELLP 5 - 0 59          
Northampton Spencer UCLP Godmanchester Rovers EAST1 1 - 3 43          
Hadleigh United EAST1 Stotfold UCLP 0 - 5 69          
Downham Town EAST1 Haverhill Rovers EAST1 1 - 7 45          
Ely City EAST1 Eton Manor ESL 0 - 2 58          
Potters Bar Town SPARTP Brimsdown Rovers SP1 1 - 0 71          
Potton United UCLP Woodbridge Town EASTP 3 - 1 58          
Great Yarmouth Town EASTP Bury Town EASTP 0 - 1 116          
Kingsbury Town IL2 Cornard United EAST1 3 - 1 8          
Thetford Town EAST1 Waltham Abbey ESL 1 - 4 61          
Hullbridge Sports ESL North Greenford United COCO 0 - 4 36          
Colney Heath SP1 Soham Town Rangers EASTP 0 - 6 89          
Haringey Borough SPARTP London Colney SPARTP 2 - 3 39          
Harwich & Parkeston EASTP Gorleston EASTP 1 - 0 86          
Tring Athletic SPARTP Clacton Town EASTP 2 - 3 135          
Biggleswade United SP1 Burnham Ramblers ESL 2 - 2 45 1 - 2 50 AET
Stowmarket Town EASTP Edgware Town IL2 2 - 3 87          
Southall COCO Sporting Bengal United KENT 1 - 3 36         AET
Eynesbury Rovers UCL1 Tiptree United EAST1 2 - 3 60          
Sileby Rangers UCL1 Stansted ESL l - w           Sileby removed - inadequate floodlights
Lowestoft Town EASTP Bugbrooke St Michael UCL1 10 - 1 211          
Haywood United SPARTP Halstead Town EASTP 1 - 2            
Enfield Town ESL Chalfont St Peter IL2 3 - 1 238          
Saffron Walden Town EAST1 Kirkley EAST1 1 - 2 89          
Romford ESL Biggleswade Town SPARTP 2 - 0 108          
Broxbourne Borough V&E SPARTP Greenacres (Hemel) None w - l           Greenacres folded
Ipswich Wanderers EAST1 Arlesey Athletic SP1 5 - 0 59          
Leverstock Green SPARTP Wootton Blue Cross UCLP 3 - 2 33          
Brentwood Town ESL Harpenden Town SPARTP 2 - 1 45          
Long Melford EAST1 Raunds Town UCLP 2 - 0 71          
March Town United EAST1 Needham Market EAST1 1 - 0 122          
Diss Town EASTP Cogenhoe United UCLP 4 - 2 166          
Woodford United UCLP Yaxley UCLP 1 - 1 63 2 - 1 74  
Bowers & Pitsea ESL Harefield United SPARTP 1 - 3 47          
Dereham Town EASTP Hoddesdon Town SPARTP 0 - 3 91          
Southend Manor ESL Clapton IL2 1 - 0 54          
Mildenhall Town EASTP Ware IL2 5 - 0 91          
Whitton United EAST1 London APSA ESL 6 - 2 32          
Hanwell Town SPARTP AFC Kempston UCL1 9 - 0 56          
Newmarket Town EASTP Barkingside ESL 1 - 0 63          
Wembley IL2 Witham Town IL2 1 - 2 35         AET
Andover New Street WESS2 Alton Town WESS1 0 - 1 22          
Westfield COCO Brockenhurst WESS1 0 - 3 45          
Cobham COCO Tunbridge Wells KENT 1 - 3 55         AET
Abingdon Town IL2 Farnham Town COCO 5 - 0 56          
Three Bridges SUSS1 Littlehampton Town SUSS1 1 - 0 80          
Maidstone United KENT AFC Totton WESS1 4 - 0 292          
Hamble ASSC WESS1 Slade Green KENT 0 - 1 36         AET
Blackfield & Langley WESS2 Milton United HELLP 2 - 3 48         AET
Erith Town KENT Horley Town COCO 2 - 1 52          
Mile Oak SUSS2 United Services Portsmouth WESS2 3 - 1 32          
Hythe Town KENT Whitstable Town KENT 3 - 4 155          
Chessington United COCO Oakwood SUSS2 3 - 4 22          
Abingdon United HELLP Arundel SUSS1 3 - 2 55          
Bedfont COCO Cowes Sports WESS1 0 - 2 45          
Sevenoaks Town KENT Deal Town KENT 1 - 2 178          
Eastbourne United Assoc SUSS1 Whitehawk SUSS1 0 - 1 55          
Hartley Wintney COCO Petersfield Town WESS2 1 - 2 58         AET
AFC Newbury WESS1 Redhill SUSS1 5 - 2 86          
Merstham COCO Wick SUSS2 0 - 3 40          
Wantage Town HELLP Ramsgate KENT 1 - 2 73          
Moneyfields WESS1 Sidley United SUSS1 4 - 1 77          
Chipstead COCO Pagham SUSS1 3 - 5 60          
BAT Sports WESS1 Shoreham SUSS2 4 - 0 59          
Saltdean United SUSS2 Greenwich Borough KENT 1 - 2 37          
Hailsham Town SUSS1 Eastbourne Town SUSS1 2 - 1 160          
Sandhurst Town COCO Ash United COCO 2 - 0 72          
Frimley Green COCO Hungerford Town HELLP 2 - 5 40         AET
Lordswood KENT Sidlesham SUSS1 4 - 3 45          
Ringmer SUSS1 Fareham Town WESS1 0 - 2 75         AET
Lymington Town WESS2 Thatcham Town WESS1 3 - 1 77          
Hillingdon Borough SPARTP Southwick SUSS1 6 - 1 47          
Didcot Town HELLP Carterton Town HELLP 2 - 1 132          
Peacehaven & Telscombe SUSS2 Hassocks SUSS1 0 - 2 49          
Westbury United WEST1 Elmore WEST1 4 - 3 62         AET
Ringwood Town WESS2 Bodmin Town SW 0 - 3 42          
Barnstaple Town WESTP Dawlish Town WEST1 1 - 1 126 1 - 3 66  
Porthleven SW Street WEST1 2 - 6 97          
Bridgwater Town WESTP Highworth Town HELLP 2 - 0 201          
Chipping Norton Town HELLP Saltash United WEST1 2 - 1 47          
Newquay SW Devizes Town WESTP 1 - 2 100          
Hallen WESTP Fairford Town HELLP 3 - 1 48          
Bishop Sutton WESTP Clevedon United WEST1 1 - 2 37          
Amesbury Town WESS2 Minehead WEST1 4 - 1 97          
Launceston SW Almondsbury Town HELLP 6 - 1 60          
Willand Rovers WEST1 Portland United WESS1 3 - 1 71          
Tavistock SW Brislington WESTP 0 - 2 70          
Millbrook SW Exmouth Town WESTP 1 - 2 124          
Cullompton Rangers DEV Pewsey Vale HELLP 2 - 0 52          
Bridport WESTP Bemerton Heath H WESS1 2 - 2 122 0 - 3 64  
Christchurch WESS1 Penzance SW 3 - 2 64          
Bournemouth WESS1 Hamworthy United WESS1 1 - 0 78          
Shepton Mallet WEST1 Shortwood United HELLP 2 - 1 44          
Slimbridge HELLP Odd Down WESTP 2 - 2 58 1 - 0 52  
Welton Rovers WESTP Newton Abbot DEV 1 - 0 51          
Bristol Manor Farm WESTP Liskeard Athletic SW 3 - 4 28         AET
Corsham Town WESTP Calne Town WEST1 4 - 0 100          
Chard Town WEST1 Backwell United WESTP 1 - 4 56          
Downton WESS1 Wellington WEST1 0 - 1 68          
Malmesbury Victoria HELLW Witney United HELLP 1 - 2 94