FA Vase 1st Round
29th October 2005                       Winners receive 700
Team Div Team Div Sc Att Sc Att Comments
Trafford NWC1 Prudhoe Town NL2 1 - 0 138          
Darlington RA NL2 Dunston Federation Brewery NL1 2 - 2 290 0 - 3 167  
Armthorpe Welfare NCEP Norton & Stockton Ancients NL2 0 - 1 52          
Sunderland Nissan NL1 Abbey Hey NWC1 1 - 0 42          
Daisy Hill NWC2 Nelson NWC2 0 - 1 46          
Newcastle BBP NL1 Whickham NL2 3 - 1 97          
Ashington NL1 Thornaby NL1 3 - 3 151 3 - 4 105  
Consett NL2 Cammell Laird NWC1 0 - 1 176          
Alnwick Town NL2 Glasshoughton Welfare NCEP 1 - 3 66          
Ashville WCHES Penrith NL2 3 - 1 130         aet
Crook Town NL2 Winsford United NWC2 2 - 0 106          
Squires Gate NWC1 Salford City NWC1 3 - 0 66          
Marske United NL2 St Helens Town NWC1 2 - 3 138          
Retford United NCE1 Brodsworth Miners Welfare NCEP 4 - 0 180          
Darwen NWC2 Harrogate Railway NCEP 2 - 4 102          
Oldham Town NWC2 Seaham Red Star NL2 3 - 1 40          
West Auckland Town NL1 Billingham Synthonia NL1 0 - 2 88          
Parkgate NCE1 Liversedge NCEP 3 - 3 72 0 - 3 117  
Wellington Town WMP Alvechurch MID 0 - 1 122          
Holbeach United UCLP Leamington MID 0 - 2 269          
Biddulph Victoria MID Castle Vale MCP 2 - 1 76          
Oldbury United MID Coleshill Town MCP 0 - 4 56          
Barrow Town LSL Borrowash Victoria NCE1 4 - 3 130         aet
Ford Sports Daventry UCLP Sutton Town NCEP 2 - 1 45          
Selby Town NCEP South Normanton Athletic NCE1 3 - 1 85          
Deeping Rangers UCLP Buxton NCEP 0 - 4 165          
Coalville Town MID Dudley Town WMP 7 - 0 160          
Westfields MID Bridgnorth Town MCP 1 - 0 64          
Nantwich Town NWC1 Boldmere St Michaels MID 1 - 0 123          
Heanor Town CMS Arnold Town NCEP 0 - 2 190          
Cradley Town MID Newark Town CMP 4 - 2 53         aet
Rocester MID Carlton Town NCE1 0 - 2 66          
Racing Club Warwick MID Barwell MID 1 - 0 131          
Glossop North End NWC1 Romulus MID 6 - 4 118          
Friar Lane & Epworth LSL Shirebrook Town NCEP 5 - 1 229          
Newcastle Town NWC1 Glapwell NCEP 3 - 2 101          
Highfield Rangers LSL St Andrews SC LSL 2 - 0 48          
Bromyard Town WMP Chasetown MID 0 - 1 72          
Kirby Muxloe SC LSL Pelsall Villa WMP 0 - 2 72          
Cockfosters SP1 Ipswich Wanderers EASTP 0 - 3 91          
Tilbury ESL Burnham Ramblers ESL 2 - 1 71          
Felixstowe & Walton EAST1 Chalfont St Peter IL2 3 - 3 134 1 - 2 84  
Wootton Blue Cross UCLP Royston Town SPARTP 2 - 1 64          
Leiston EASTP Henley Town HELLP 3 - 2 133          
Long Melford EAST1 Newmarket Town EASTP 1 - 2 97          
Stanway Rovers EAST1 Basildon United ESL 4 - 3 75          
Newport Pagnell Town UCLP Romford ESL 0 - 1 235          
London Colney SPARTP Tiptree United EAST1 5 - 3 60         aet
Hullbridge Sports ESL Mildenhall Town EASTP 0 - 8 74          
Yaxley UCLP Southend Manor ESL 8 - 1 93          
AFC Wallingford COCO1 Wisbech Town EASTP 1 - 4 99          
Hanwell Town SPARTP Colney Heath SP1 4 - 1 53          
Kingsbury Town IL2 Haringey Borough SPARTP 2 - 0 28          
Woodford United UCLP Broxbourne Borough V&E SPARTP 3 - 4 48          
Oxford City SPARTP Welwyn Garden City SPARTP 1 - 3 162          
Witham Town IL2 Waltham Abbey ESL 5 - 3 131          
Aylesbury Vale SPARTP Bicester Town HELLE 1 - 2 89          
Cogenhoe United UCLP AFC Hornchurch ESL 0 - 1 180          
Gorleston EAST1 Raunds Town UCLP 1 - 0 106          
Concord Rangers ESL Halstead Town EASTP 2 - 0 51         aet
Leverstock Green SPARTP North Greenford United COCO 3 - 1 56          
Needham Market EASTP Dereham Town EASTP 1 - 0 122          
VT FC WESS1 Hythe Town KENT 1 - 2 95         aet
Thatcham Town WESS1 Selsey SUSS2 4 - 2 108         aet
Mile Oak SUSS2 Slade Green KENT 0 - 0 72 4 - 1 67  
Greenwich Borough KENT Colliers Wood United COCO 1 - 3 21          
Sidley United SUSS1 Shoreham SUSS1 3 - 0 97          
Arundel SUSS1 Croydon IL2 4 - 2 103          
Abingdon Town HELLP Egham Town IL2 0 - 2 84          
Carterton Town HELLP Hungerford Town HELLP 1 - 0 42          
Merstham COCO Three Bridges SUSS1 1 - 2 106          
Erith Town KENT Whitehawk SUSS1 2 - 0 30          
Godalming Town COCO Hassocks SUSS1 1 - 4 102          
Brockenhurst WESS1 Abingdon United HELLP 2 - 1 51          
Chessington & Hook COCO Horsham YMCA SUSS1 1 - 0 101          
Herne Bay KENT Epsom & Ewell IL2 4 - 2 145         aet
East Grinstead Town SUSS2 Rye & Iden United SUSS1 3 - 5 95          
Erith & Belvedere KENT Hillingdon Borough SPARTP 1 - 5 82          
Wantage Town HELLP Thamesmead Town KENT 1 - 3 52          
Dorking IL2 Hamble ASSC WESS1 4 - 1 131          
North Leigh HELLP Maidstone United KENT 0 - 4 276          
Cove COCO VCD Athletic KENT 0 - 2 72          
Whitstable Town KENT Andover WESS1 1 - 3 180          
Chard Town WEST1 Dawlish Town WEST1 1 - 1 89 2 - 3 77 aet
Poole Town WESS1 Bideford WESTP 1 - 2 226          
Devizes Town WESTP Pewsey Vale HELLW 0 - 0 164 1 - 1 142 Devizes won 3-0 on penalties
Shortwood United HELLP Bishops Cleeve HELLP 0 - 3 70          
Bristol Manor Farm WESTP Highworth Town HELLP 2 - 3 43          
Newton Abbot DEV Corsham Town WESTP 1 - 0 106          
Street WEST1 Christchurch WESS1 0 - 2 78          
Truro City SW Witney United HELLP 3 - 1 235          
Tavistock SW Penryn Athletic SW 3 - 0 90          
Bournemouth WESS1 Odd Down WESTP 4 - 1 69          
Clevedon United WEST1 St Blazey SW 2 - 4 194         aet
Wimborne Town WESS1 Radstock Town WESTP 3 - 1 244          
Hallen WESTP Slimbridge HELLP 0 - 1 49          
Wellington WEST1 Bemerton Heath H WESS1 1 - 2 45          
Welton Rovers WESTP Willand Rovers WESTP 2 - 3 88         aet

The Soccerlinks Hit List