FA Vase 2nd Qualifying Round
1st October 2005                       Winners receive 600
Team Div Team Div Sc Att Sc Att Comments
Liversedge NCEP Bacup Borough NWC1 1 - 0 102          
Glasshoughton Welfare NCEP Rossington Main NCE1 7 - 1 38          
Abbey Hey NWC1 Formby NWC1 6 - 1 35          
Newcastle Blue Star NL1 Seaham Red Star NL2 1 - 2 88         at Seaham
Cammell Laird NWC1 Atherton Collieries NWC1 4 - 0 74          
Winsford United NWC2 Padiham NWC2 2 - 1 97         aet
Silsden NWC1 Ashville WCHES 1 - 3 108          
Hebburn Town NL2 Prudhoe Town NL2 0 - 2 90          
Whickham NL2 Chadderton NWC2 5 - 1 68          
Atherton LR NWC1 Marske United NL2 1 - 1 71 2 - 4 168  
Sunderland Nissan NL1 Whitley Bay NL1 4 - 2 43          
Washington NL2 West Auckland Town NL1 1 - 2 65         aet
Alsager Town NWC1 Newcastle BBP NL1 1 - 4 81         aet
Nelson NWC2 Flixton NWC2 3 - 2 117          
Spennymoor Town NL2 Crook Town NL2 1 - 4 255          
Oldham Town NWC2 Winterton Rangers NCE1 3 - 1 45          
Willington WEAR Darwen NWC2 2 - 4 56          
Norton & Stockton Ancients NL2 Sheffield NCEP 2 - 0 85          
Maine Road NWC1 Daisy Hill NWC2 2 - 3 57          
New Mills NWC2 Penrith NL2 1 - 2 140          
Morpeth Town NL1 Salford City NWC1 1 - 1 45 0 - 5 116  
Great Harwood Town NWC2 Thornaby NL1 0 - 3 86          
Poulton Victoria WCHES Parkgate NCE1 1 - 3 49          
Durham City NL1 Trafford NWC1 2 - 4 148          
Shildon NL1 Alnwick Town NL2 1 - 1 139 2 - 5 89  
South Shields NL2 Ashington NL1 1 - 3 105          
Pontefract Collieries NCE1 Darlington RA NL2 2 - 3 100          
Consett NL2 Worsborough Bridge NCE1 5 - 0 87          
Brodsworth Miners Welfare NCEP Blackpool Mechanics NWC2 2 - 0 35          
Retford United NCE1 Holker Old Boys NWC2 4 - 2 155          
Cheadle Town NWC2 Armthorpe Welfare NCEP 2 - 4 41          
Squires Gate NWC1 Brandon United NL1 2 - 1 62          
Buxton NCEP Lincoln Moorlands NCE1 2 - 1 208          
Sutton Town NCEP Nuneaton Griff MCP 0 - 0 111 0 - 0   Sutton Town won 4-1 on penalties
Ibstock United LSL Arnold Town NCEP 0 - 1            
Shawbury United WMP Glapwell NCEP 0 - 4 47          
Blackstones UCLP Racing Club Warwick MID 1 - 2 100          
Cradley Town MID Lye Town WMP 2 - 1 89          
Highfield Rangers LSL Downes Sports LSL 2 - 1 31         aet
Causeway United MID Kirby Muxloe SC LSL 2 - 3 93         aet
Romulus MID Birstall United LSL 5 - 0 65          
Pershore Town MCP Bridgnorth Town MCP 0 - 2 66          
Barrow Town LSL Congleton Town NWC1 3 - 2 130         aet
Leamington MID Radcliffe Olympic CMS w - l           w/o for Leamington - Radcliffe withdrew
Glossop North End NWC1 Staveley MW NCE1 3 - 2 118         aet
Stone Dominoes NWC1 Biddulph Victoria MID l - w           w/o for Biddulph Victoria - Stone withdrew
Carlton Town NCE1 Holbrook Miners Welfare CMS 2 - 1 63          
South Normanton Athletic NCE1 Wolverhampton Casuals WMP 2 - 1 39          
Barwell MID Leek CSOB NWC2 3 - 2 66          
Radford CMS Pelsall Villa WMP 1 - 2 52          
St Andrews SC LSL Blidworth Welfare CMP 5 - 1 22          
Oadby Town MID Friar Lane & Epworth LSL 1 - 3 291         aet
Ford Sports Daventry UCLP Atherstone Town MCP 1 - 0 110          
Rainworth Miners Welfare CMS Deeping Rangers UCLP 0 - 1 51          
Tividale WMP Borrowash Victoria NCE1 1 - 1   0 - 4 71  
Kimberley Town CMS Alvechurch MID 1 - 4 42          
Blackwell Miners Welfare CMS Shirebrook Town NCEP 0 - 3 155          
Norton United NWC2 Oldbury United MID 1 - 1 40 0 - 2 48  
Boldmere St Michaels MID Meir KA MCP 4 - 2 63          
Malvern Town MID Castle Vale MCP 1 - 3 84          
Bromyard Town WMP Heath Hayes WMP 2 - 1 35          
Barnt Green Spartak MCP Coleshill Town MCP 2 - 4 26          
Dudley Town WMP Anstey Nomads LSL 1 - 0 70          
Westfields MID Pegasus Juniors HELLP 3 - 0 202          
Daventry Town UCL1 Wellington Town WMP 0 - 0 30         Wellington won 4-2 on penalties
Blaby & Whetstone Athletic LSL Heanor Town CMS 2 - 5 85          
Shifnal Town MCP Nantwich Town NWC1 0 - 1 99          
Newark Town CMP Coventry Sphinx MCP 4 - 2 61         aet
St Neots Town UCLP Witham Town IL2 0 - 0 124 2 - 4 96  
Wembley IL2 Needham Market EASTP 0 - 4 56          
Kirkley EASTP Dereham Town EASTP 0 - 2 232          
Sporting Bengal United KENT Felixstowe & Walton EAST1 1 - 4 85          
Biggleswade Town SPARTP Tiptree United EAST1 1 - 3 41          
Downham Town EAST1 Leverstock Green SPARTP 1 - 1 55 1 - 5 56  
Henley Town HELLP Ely City EAST1 3 - 2 52          
Stotfold UCLP Gorleston EAST1 1 - 4 67          
Southend Manor ESL Brentwood Town ESL 3 - 0 21          
Hullbridge Sports ESL Clacton Town EASTP 4 - 0 36          
Arlesey Athletic SP1 Concord Rangers ESL 3 - 5 67         aet
Woodbridge Town EASTP Raunds Town UCLP 1 - 4 71          
Great Yarmouth Town EAST1 Stanway Rovers EAST1 0 - 1 99          
Thetford Town EAST1 Wootton Blue Cross UCLP 1 - 4 42          
Cockfosters SP1 Holmer Green SPARTP 4 - 1 67          
St Ives Town UCLP Woodford United UCLP 0 - 2 43          
Bicester Town HELLE Buckingham Town UCLP 2 - 0 74          
Romford ESL Oxhey Jets SPARTP 2 - 0 108          
Basildon United ESL Buckingham Athletic SP1 2 - 1 31          
Newmarket Town EASTP Walsham Le Willows EAST1 2 - 1 91          
Fakenham Town EAST1 Newport Pagnell Town UCLP 0 - 4 80          
Rothwell Corinthians UCL1 Welwyn Garden City SPARTP 1 - 3 49          
Sawbridgeworth Town ESL Chalfont St Peter IL2 1 - 3 34          
Langford SPARTP Leiston EASTP 0 - 3 70          
Broxbourne Borough V&E SPARTP St Margaretsbury SPARTP 2 - 1 43          
Royston Town SPARTP Norwich United EASTP 1 - 0 70          
Bugbrooke St Michaels UCL1 Long Melford EAST1 0 - 4 45          
Wroxham EASTP Yaxley UCLP 0 - 2 126          
Clapton IL2 Haringey Borough SPARTP 1 - 2 25          
AFC Kempston Rovers UCL1 Colney Heath SP1 0 - 3 40          
Eton Manor ESL Kingsbury Town IL2 1 - 4 20          
Northampton Spencer UCLP Ipswich Wanderers EASTP 1 - 3 66          
Dunstable Town 98 SP1 Wisbech Town EASTP 1 - 7 101          
London Colney SPARTP Hadleigh United EAST1 2 - 1 56          
AFC Wallingford COCO1 March Town United EAST1 1 - 0 63          
Mildenhall Town EASTP Diss Town EASTP 4 - 0 190          
Sevenoaks Town KENT VT FC WESS1 2 - 3 65         aet
Selsey SUSS2 Lordswood KENT 2 - 2 220 2 - 0 106  
Blackfield & Langley WESS2 Abingdon Town HELLP 4 - 5 55          
Hailsham Town SUSS1 Cove COCO 2 - 5 107          
Slade Green KENT East Preston SUSS1 2 - 1 74          
United Services Portsmouth WESS2 Sidley United SUSS1 0 - 2 52          
Worthing United SUSS1 Three Bridges SUSS1 0 - 5 58          
Epsom & Ewell IL2 Milton United HELLP 3 - 0 58          
Lymington Town WESS1 Thamesmead Town KENT 2 - 4 115          
Colliers Wood United COCO Raynes Park Vale COCO 3 - 0 65          
Hamble ASSC WESS1 Steyning Town SUSS2 4 - 0 68          
Eastbourne Town SUSS1 Maidstone United KENT 0 - 3 324          
Merstham COCO Reading Town COCO 4 - 0 57          
Peacehaven & Telscombe SUSS3 Godalming Town COCO 1 - 4 65         aet
North Leigh HELLP Horley Town COCO 2 - 0 74          
Littlehampton Town SUSS1 Hillingdon Borough SPARTP 1 - 1 68 1 - 3 73  
Ardley United HELLP Carterton Town HELLP 1 - 3 58          
Mile Oak SUSS2 BAT Sports WESS1 2 - 0 52          
Shoreham SUSS1 AFC Totton WESS1 6 - 2 72          
Hassocks SUSS1 Ash United COCO 3 - 1 126          
Guildford United COCO Andover WESS1 1 - 5 73          
Wantage Town HELLP Ringmer SUSS1 3 - 2 81          
Abingdon United HELLP Sandhurst Town COCO 4 - 1 69          
Gosport Borough WESS1 Greenwich Borough KENT 0 - 1 138         aet
Arundel SUSS1 Frimley Green COCO 5 - 1 96          
Chipstead COCO Brockenhurst WESS1 1 - 2 53          
Hartley Wintney COCO1 Hungerford Town HELLP 1 - 1 65 1 - 2 65  
Hythe Town KENT Moneyfields WESS1 2 - 1 101          
East Grinstead Town SUSS2 Lancing SUSS2 3 - 1 52          
Saltdean United SUSS2 VCD Athletic KENT 0 - 3 43          
Erith Town KENT Andover New Street WESS2 3 - 2 86          
Ilfracombe Town WEST1 Bournemouth WESS1 2 - 4 79          
Pewsey Vale HELLW Westbury United WEST1 1 - 0 63          
Welton Rovers WESTP Sherborne Town DOR 5 - 0 72          
Porthleven SW St Blazey SW 0 - 3 197          
Chard Town WEST1 Melksham Town WESTP 4 - 1 78          
Saltash United WEST1 Clevedon United WEST1 1 - 2 51         aet
Devizes Town WESTP Penzance SW 1 - 0 43          
Budleigh Salterton DEV Witney United HELLP 0 - 6 86          
Willand Rovers WESTP Elmore WEST1 4 - 1 112          
Wimborne Town WESS1 Shepton Mallet WEST1 3 - 0 213          
Shortwood United HELLP Cullompton Rangers DEV 5 - 0 64          
Odd Down WESTP Bridport WEST1 3 - 0 29          
Torrington WESTP Truro City SW 0 - 4 101          
Larkhall Athletic WEST1 Poole Town WESS1 1 - 4 115          
Liskeard Athletic SW Bemerton Heath H WESS1 1 - 4 83          
Bristol Manor Farm WESTP Minehead WEST1 2 - 1 37          
Fairford Town HELLP Radstock Town WESTP 1 - 2 45         aet
Wootton Bassett Town HELLW Christchurch WESS1 1 - 1 65 0 - 1 81  
Millbrook SW Newton Abbot DEV 2 - 3 45          
Ottery St Mary DEV Tavistock SW 2 - 5            
Wellington WEST1 Ringwood Town WESS2 1 - 0 35          
Penryn Athletic SW Hamworthy United WESS1 2 - 1 121         aet
Newquay SW Street WEST1 1 - 2 120          
Malmesbury Victoria HELLW Slimbridge HELLP 0 - 2 40          
Almondsbury Town HELLP Dawlish Town WEST1 0 - 1 56          
Bishop Sutton WESTP Hallen WESTP 0 - 2 43          

The Soccerlinks Hit List