Please

Please consider making a donation to the upkeep of this site by clicking the above button.
If you wish to pay by cheque, please email me for my address

 

FA Cup Extra Preliminary Round
19th August 2006                       Winners receive 500
Team Div Team Div Sc Att Sc Att Comments
New Mills NWC2 Atherton Collieries NWC1 2 - 1 71         at Atherton Collieries
Sunderland Nissan NL1 Darlington RA NL1 5 - 0 50          
Glasshoughton Welfare NCEP Bacup Borough NWC1 2 - 0 29          
Hall Road Rangers NCE1 Durham City NL1 0 - 1 127          
Atherton LR NWC1 Parkgate NCE1 5 - 1 17          
Congleton Town NWC1 Winsford United NWC2 1 - 0 153          
Dunston Federation Brewery NL1 Holker Old Boys NWC2 4 - 0 119          
Cheadle Town NWC2 Crook Town NL2 3 - 1 142          
Whickham NL2 Marske United NL2 1 - 2 150          
Jarrow Roofing Boldon CA NL1 Billingham Synthonia NL1 5 - 2 67          
Whitley Bay NL1 Northallerton Town NL1 2 - 1 139          
Hebburn Town NL2 Alnwick Town NL2 3 - 1 69          
Selby Town NCEP Morpeth Town NL1 3 - 3 58 1 - 3 84  
Salford City NWC1 Shildon NL1 0 - 1 75          
Billingham Town NL1 Borrowash Victoria NCE1 5 - 2 110          
Bishop Auckland NL1 Squires Gate NWC1 3 - 1 84          
Thackley NCEP Ramsbottom United NWC1 1 - 1 77 1 - 0 94  
Prudhoe Town NL2 Consett NL1 0 - 5 55          
Blackpool Mechanics NWC2 Armthorpe Welfare NCEP 2 - 0 60         Blackpool removed - ineligible player
Ashington NL1 Thornaby NL2 0 - 0 146 2 - 3 60  
Daisy Hill NWC2 Winterton Rangers NCE1 1 - 1 52 0 - 3 91  
West Allotment Celtic NL1 Norton & Stockton Ancients NL2 1 - 1 44 1 - 6 42  
Brandon United NL2 Seaham Red Star NL2 3 - 5 65          
Liversedge NCEP Nelson NWC1 2 - 0 105          
Oldham Town NWC2 Trafford NWC1 1 - 3 75          
Pickering Town NCEP Formby NWC1 4 - 0 131          
Chadderton NWC2 Rossington Main NCE1 2 - 1 30          
Retford United NCEP Tadcaster Albion NCE1 6 - 0 157          
Garforth Town NCEP Penrith NL2 2 - 0 86          
Silsden NWC1 Hallam NCEP 1 - 1 101 2 - 3 75  
Tow Law Town NL1 St Helens Town NWC1 1 - 1 93 1 - 2 92  
Glossop North End NWC1 North Shields NL2 2 - 0 102          
Norton United NWC2 Colne NWC1 1 - 5 30          
Newcastle Blue Star NL1 South Shields NL2 3 - 1 97          
Teversal NCE1 Loughborough Dynamo MID 0 - 3 73          
Blackstones UCLP Oadby Town MID 1 - 1 88 2 - 3 145  
Quorn MID Arnold Town NCEP 6 - 0 163          
Mickleover Sports NCEP Glapwell NCEP 1 - 0 167          
Staveley MW NCE1 Boston Town UCLP 1 - 5 75          
Atherstone Town MID Carlton Town NCEP 3 - 2 222          
Eccleshall NWC2 Pegasus Juniors HELLP 1 - 1 59 3 - 0 91  
Ford Sports Daventry UCLP Racing Club Warwick MID 2 - 2 71 1 - 4 96  
Deeping Rangers UCLP Lincoln Moorlands NCE1 5 - 4 114          
Coalville MID Studley MID 4 - 0 94          
St Margaretsbury SSMP Eton Manor ESL 1 - 1 50 1 - 1 22 Eton Manor won 4-1 on penalties
Dereham Town EASTP Brentwood Town ESL 3 - 1 139          
Sawbridgeworth Town ESL St Neots Town UCLP 1 - 2 101          
Haverhill Rovers EAST1 Welwyn Garden City SSMP 2 - 0 119          
Felixstowe & Walton EASTP Potton United UCLP 0 - 1 96          
Holmer Green SSMP Wootton Blue Cross UCLP 1 - 3 42          
Halstead Town EASTP Harefield United SSMP 0 - 0 92 1 - 3 115  
Broxbourne Borough V&E SSMP Colney Heath SSMP 1 - 0 30          
Fakenham Town EAST1 Norwich United EASTP 4 - 0 86          
Stanway Rovers EASTP Leverstock Green SSMP 0 - 1 70          
Wembley COCOP Thame United HELLP 3 - 0 174          
Hertford Town SSMP Stotfold UCLP 1 - 2 67          
Cogenhoe United UCLP Saffron Walden Town EAST1 2 - 2 85 2 - 6 127  
Needham Market EASTP Desborough Town UCLP 2 - 1 102          
Bowers & Pitsea ESL Haringey Borough SSMP 2 - 0 66          
Ruislip Manor SSMP Aylesbury Vale SSMP 3 - 1 76          
Mildenhall Town EASTP Kirkley EASTP 8 - 2 115          
Lowestoft Town EASTP Stansted ESL 3 - 1 228          
Barkingside ESL Clacton Town EASTP 2 - 1 140          
Biggleswade Town SSMP Clapton ESL 4 - 2 34          
Chalfont St Peter SSMP Hullbridge Sports ESL 0 - 1 63          
Langford SSMP Ely City EAST1 2 - 4 70         at Biggleswade United
Gorleston EAST1 Tiptree United EAST1 0 - 1 69          
March Town United EAST1 St Ives Town UCLP 3 - 3 185 1 - 2 195  
Stowmarket Town EAST1 Soham Town Rangers EASTP 1 - 1 99 4 - 1 110  
Walsham Le Willows EAST1 Leiston EASTP 1 - 4 202          
Long Melford EAST1 Cornard United EAST1 1 - 3 84          
Long Buckby UCLP London APSA ESL 2 - 1 70          
Tring Athletic SSMP Diss Town EASTP 2 - 1 105         aet
Royston Town SSMP Harwich & Parkeston EASTP 2 - 2   1 - 4 135  
Newport Pagnell Town UCLP Romford ESL 0 - 1 133          
Oxhey Jets SSMP Concord Rangers ESL 3 - 0 97          
Ipswich Wanderers EASTP Woodbridge Town EASTP 2 - 2 127 3 - 1 179  
London Colney SSMP Raunds Town UCLP 0 - 1 53          
Newmarket Town EASTP Southend Manor ESL 4 - 1 111          
Arundel SUSS1 Dorking COCOP 5 - 0 84          
Farnham Town COCO1 Three Bridges SUSS1 0 - 1 55          
Moneyfields WESSP Oakwood SUSS1 2 - 1 64          
Croydon KENT Sandhurst Town COCOP 1 - 2 79          
Wick SUSS1 Westfield COCO1 1 - 1 57 0 - 0   Westfield won 5-3 on pens
East Preston SUSS1 Milton United HELLP 3 - 1 79          
Ash United COCOP Deal Town KENT 5 - 0 80          
Chessington & Hook COCOP Mile Oak SUSS2 3 - 1 151          
Saltdean United SUSS2 Lancing SUSS2 0 - 1 49          
Brockenhurst WESSP Hamble ASSC WESSP 1 - 2 48          
Guildford City COCOP Whitstable Town KENT 0 - 1 95          
Reading Town COCOP Thamesmead Town KENT 3 - 4 44          
Egham Town COCOP Hungerford Town HELLP 2 - 3            
Rye United SUSS1 Bedfont Green COCOP 0 - 2 140         at Yeading.
Hassocks SUSS1 Wantage Town HELLP 1 - 0 91          
Frimley Green COCO1 VT FC WESSP 1 - 5 30          
Lymington Town WESSP Sidley United SUSS1 0 - 4 122         at Bashley
Sporting Bengal United KENT Slade Green KENT 0 - 2 155          
Selsey SUSS1 AFC Totton WESSP 0 - 5 135          
Redhill SUSS1 Cowes Sports WESSP 1 - 2 112          
Eastbourne United Assoc SUSS1 Cobham COCOP 0 - 0 84 1 - 2 45  
Abingdon Town HELLP Camberley Town COCOP 3 - 0 60          
Raynes Park Vale COCOP Shoreham SUSS1 1 - 6 61          
Hythe Town KENT Lordswood KENT 2 - 2 147 6 - 0 70  
Herne Bay KENT Erith & Belvedere KENT 1 - 6 125          
Erith Town KENT Hailsham Town SUSS1 0 - 2 52          
Banstead Athletic COCOP Worthing United SUSS1 1 - 2 49          
Carterton HELLP Gosport Borough WESSP 1 - 0 81          
Devizes Town WESTP Calne Town WESTP 3 - 0 79          
Almondsbury Town HELLP Odd Down WESTP 0 - 1 76          
Christchurch WESSP Bitton WESTP 3 - 1 63          
Shortwood United HELLP Backwell United WEST1 4 - 2 65          
Fairford Town HELLP Harrow Hill HELLP 2 - 0 83          
Westbury United WEST1 Slimbridge HELLP 2 - 3 55          
Welton Rovers WESTP Wimborne Town WESSP 2 - 0 70          
St Blazey SW Bodmin Town SW 1 - 0 289          
Corsham Town WESTP Shepton Mallet WEST1 4 - 0 82          
Melksham Town WESTP Torrington WESTP 2 - 1 42          
Bemerton Heath H WESSP Downton WESSP 1 - 3 145          
Bristol Manor Farm WESTP Barnstaple Town WESTP 0 - 0 55 3 - 5 160  
Liskeard Athletic SW Sherborne Town WEST1 4 - 1 88          
Witney United HELLP Highworth Town HELLP 2 - 1 145          
Bournemouth WESSP Minehead WEST1 2 - 0 70          
Wadebridge Town SW Elmore WEST1 1 - 1   2 - 3 57  
Brislington WESTP Dawlish Town WESTP 0 - 1 40          
Hamworthy United WESSP Hallen WESTP 1 - 2 100          
Penzance SW Clevedon United WEST1 1 - 2 105          
Porthleven SW Newquay SW 0 - 1 118          


The Soccerlinks Hit List