Please

Please consider making a donation to the upkeep of this site by clicking the above button.
If you wish to pay by cheque, please email me for my address

 

FA Cup Preliminary Round
2nd September 2005                       Winners receive 1,000
Team Div Team Div Sc Att Sc Att Comments
Pontefract Collieries NCE1 Woodley Sports NP1 0 - 3 56          
Spennymoor Town NL2 Bamber Bridge NP1 3 - 1 159          
Trafford NWC1 Brodsworth Miners Welfare NCEP 4 - 1 121          
Bridlington Town NP1 Bishop Auckland NL1 1 - 2 144          
Cammell Laird NP1 Morpeth Town NL1 2 - 0 135          
Norton & Stockton Ancients NL2 Darwen NWC2 5 - 1 40          
Consett NL1 Rossendale United NP1 1 - 1 161 1 - 2 132  
Eccleshill United NCEP Glasshoughton Welfare NCEP 2 - 1 74          
Garforth Town NCEP Chorley NP1 1 - 2 124          
Guisborough Town NL2 Hallam NCEP 0 - 3 130          
Goole NP1 Bradford Park Avenue NP1 5 - 3 276          
Pickering Town NCEP New Mills NWC2 0 - 1 105          
Atherton LR NWC1 Clitheroe NP1 0 - 3 94          
Glossop North End NWC1 Seaham Red Star NL2 2 - 1 97          
Shildon NL1 Harrogate Railway NP1 0 - 3 199          
Bedlington Terriers NL1 Curzon Ashton NWC1 1 - 4 188          
St Helens Town NWC1 Skelmersdale United NP1 0 - 3 141          
Alsager Town NP1 Cheadle Town NWC2 6 - 0 120          
Sheffield NCEP Retford United NCEP 0 - 0 264 1 - 1 272 Sheffield won 3-0 on penalties
Liversedge NCEP Newcastle Blue Star NL1 2 - 2 152 2 - 3 163  
Yorkshire Amateur NCE1 Warrington Town NP1 1 - 5 41          
Abbey Hey NWC1 Chadderton NWC2 1 - 2 55          
Thornaby NL2 Chester le Street Town NL1 0 - 2 63          
Jarrow Roofing Boldon CA NL1 Thackley NCEP 5 - 4 57          
Colwyn Bay NP1 Ossett Albion NP1 1 - 1 207 2 - 4 99  
Whitley Bay NL1 Stocksbridge PS NP1 1 - 0 138          
Maine Road NWC1 Armthorpe Welfare NCEP 1 - 2 74          
Sunderland Nissan NL1 Horden CW NL1 3 - 2 29          
Winterton Rangers NCE1 West Auckland Town NL1 3 - 0 101          
Marske United NL2 Brigg Town NP1 3 - 1 149          
Hebburn Town NL2 Flixton NWC1 3 - 3 102 0 - 3 80  
Padiham NWC2 Colne NWC1 3 - 2 158          
Billingham Town NL1 Congleton Town NWC1 4 - 0 140          
Long Eaton United NCEP Washington NL2 1 - 0 86          
Wakefield NP1 Dunston Federation Brewery NL1 3 - 2 126          
Newcastle BBP NL1 Ryton NL2 3 - 3 69 2 - 0 174  
Esh Winning NL2 Durham City NL1 3 - 5 91          
Rocester MID Oldbury United MID 1 - 0 101          
Eccleshall NWC2 Shepshed Dynamo NP1 0 - 2 110          
Kidsgrove Athletic NP1 Spalding United SL1M 2 - 0 128          
Tipton Town MID Rushall Olympic SL1M 1 - 0 137          
Coalville MID Chasetown SL1M 0 - 0 180 1 - 3 34  
Nantwich Town NWC1 Deeping Rangers UCLP 1 - 2 165          
Gresley Rovers NP1 South Normanton Athletic NCE1 1 - 1 223 1 - 1 145 Gresley won 5-3 on penalties
Stratford Town MID Bourne Town UCLP 2 - 2 125 3 - 2 148  
Buxton NP1 Atherstone Town MID 4 - 1 418          
Eastwood Town NP1 Bromsgrove Rovers SL1M 5 - 5 178 0 - 2 221  
Gedling Town NCE1 Holbeach United UCLP 4 - 0            
Newcastle Town NWC1 Stourbridge SL1M 2 - 1 108          
Sutton Coldfield Town SL1M Leek CSOB NWC2 3 - 0 88          
Alvechurch MID Bedworth United SL1M 1 - 2 168          
Solihull Borough SL1M Sutton Town NCEP 6 - 2 119          
Belper Town NP1 Boston Town UCLP 2 - 2 164 2 - 1 84  
Shirebrook Town NCEP Barwell MID 3 - 1 90          
Westfields MID Racing Club Warwick MID 3 - 0 71          
Quorn MID Malvern Town SL1M 3 - 0 103          
Romulus MID Stourport Swifts SL1M 0 - 0 147 5 - 0 70  
Oadby Town MID Cradley Town MID 7 - 0 136          
Loughborough Dynamo MID Willenhall Town SL1M 1 - 2 174          
Biddulph Victoria MID Boldmere St Michaels MID 2 - 2 94 0 - 7 69  
Leamington MID Stone Dominoes NWC1 6 - 0 527          
Causeway United MID Mickleover Sports NCEP 3 - 2 50          
Great Yarmouth Town EAST1 Needham Market EASTP 0 - 2 109          
Tilbury IL1N Romford ESL 0 - 2 102          
Cornard United EAST1 St Ives Town UCLP 1 - 3 50          
Wroxham EASTP Aylesbury United SL1M 1 - 1 193 2 - 1 286  
Arlesey Town IL1N Ilford IL1N 2 - 2 161 2 - 1 74 aet
Harefield United SSMP Wivenhoe Town IL1N 1 - 4 121          
Broxbourne Borough V&E SSMP Stotfold UCLP 1 - 1 25 4 - 0 54  
Long Buckby UCLP Flackwell Heath IL1N 3 - 2 87          
Harwich & Parkeston EASTP Leiston EASTP 0 - 4 133          
Marlow SL1SW Waltham Forest IL1N 0 - 2 116          
Barkingside ESL Maldon Town IL1N 0 - 2 111          
Haverhill Rovers EAST1 Wootton Blue Cross UCLP 3 - 0 132          
Uxbridge SL1SW Potton United UCLP 0 - 2 79          
Wisbech Town EASTP Mildenhall Town EASTP 4 - 1 202          
Biggleswade United SSMP AFC Hornchurch IL1N 2 - 4 155          
Raunds Town UCLP Enfield IL1N 1 - 1 109 2 - 1 83  
Bowers & Pitsea ESL Dunstable Town SL1M 0 - 1 72          
Leverstock Green SSMP Beaconsfield SYCOB SL1SW 2 - 3 79          
Stowmarket Town EAST1 Dereham Town EASTP 0 - 2 67          
Northampton Spencer UCLP Chesham United SL1SW 2 - 3 138          
St Neots Town UCLP Brackley Town SL1M 2 - 2 148 0 - 4 164  
Hadleigh United EAST1 Rothwell Town SL1M 2 - 3 125          
Great Wakering Rovers IL1N Newmarket Town EASTP 4 - 1 108          
Hullbridge Sports ESL Yaxley UCLP 0 - 2 54          
Tiptree United EAST1 Ipswich Wanderers EASTP 2 - 1 101          
Lowestoft Town EASTP Witham Town IL1N 2 - 0 298          
Barton Rovers SL1M Barking ESL 0 - 1 92          
Biggleswade Town SSMP Leighton Town SL1M 0 - 0 53 0 - 2 116  
Potters Bar Town IL1N Waltham Abbey IL1N 2 - 2 94 2 - 1    
Ruislip Manor SSMP Enfield Town IL1N 2 - 1 176          
Hanwell Town SL1SW Buckingham Town UCLP 2 - 2 110 2 - 3 110 replay Wed 6 Sep
Ely City EAST1 Woodford United SL1M 0 - 3 118          
Bury Town IL1N Brook House SL1SW 6 - 1 160          
Berkhamsted Town SL1M AFC Sudbury IL1N 2 - 6 172          
Eton Manor ESL Wingate & Finchley IL1N 0 - 2 35          
Hillingdon Borough SL1SW Tring Athletic SSMP 1 - 2 62          
Burnham Ramblers ESL Ware IL1N 0 - 0 91 2 - 1 93  
Harlow Town IL1N Saffron Walden Town EAST1 0 - 1 181          
Aveley IL1N Oxhey Jets SSMP 0 - 1 63          
Canvey Island IL1N Fakenham Town EAST1 4 - 1 341          
Wembley COCOP Redbridge IL1N 0 - 3 74          
Hailsham Town SUSS1 AFC Totton WESSP 0 - 1 97          
Kingstonian IL1S Pagham SUSS2 3 - 1 301          
Hungerford Town HELLP Littlehampton Town SUSS1 1 - 0 51          
Croydon Athletic IL1S Arundel SUSS1 4 - 2 90          
Fareham Town WESSP Carterton HELLP 1 - 2 107          
Cowes Sports WESSP Sandhurst Town COCOP 1 - 0 135          
Dover Athletic IL1S Bracknell Town SL1SW 3 - 0 510          
Whyteleafe IL1S Ash United COCOP 3 - 2 92          
Fleet Town IL1S Thatcham Town SL1SW 1 - 0 128          
Walton Casuals IL1S Cray Wanderers IL1S 2 - 3 75          
Sevenoaks Town KENT Moneyfields WESSP 1 - 3 83          
Dulwich Hamlet IL1S Three Bridges SUSS1 3 - 0 244          
Colliers Wood United COCOP Chipstead COCOP 1 - 1 77 2 - 1 86  
AFC Wallingford HELLP Burnham SL1SW 1 - 0 55          
Peacehaven & Telscombe SUSS2 Whitehawk SUSS1 0 - 1 112          
Ashford Town IL1S Bedfont Green COCOP 7 - 0 147          
Epsom & Ewell COCOP Leatherhead IL1S 0 - 2 205          
Bedfont COCOP Whitstable Town KENT 0 - 1 81          
Maidstone United IL1S Burgess Hill Town IL1S 2 - 1 400          
Godalming Town IL1S North Greenford United COCOP 1 - 1 71 2 - 4 110 aet
Slade Green KENT Cobham COCOP 2 - 2 74 0 - 2 67  
Sittingbourne IL1S Thamesmead Town KENT 3 - 1 167          
Eastbourne Town SUSS1 VCD Athletic KENT 2 - 2 259 0 - 1 154  
Hassocks SUSS1 Newport IoW SL1SW 2 - 0 154          
Ardley United HELLP Ringmer SUSS1 3 - 0 128          
Hythe Town KENT VT FC WESSP 1 - 3 162          
Lymington & New Milton SL1SW Shoreham SUSS1 4 - 2 108          
Cove COCOP Tooting & Mitcham IL1S 0 - 6 110          
Oxford City SL1SW Abingdon United SL1SW 2 - 2 160 4 - 3 303 aet
Hastings United IL1S Merstham COCOP 0 - 0 281 4 - 2 147 aet
Sidley United SUSS1 Worthing United SUSS1 0 - 1 195          
Winchester City SL1SW Chatham Town IL1S 4 - 3 151          
Horsham YMCA IL1S Molesey IL1S 1 - 2 122          
Lancing SUSS2 North Leigh HELLP 3 - 1 84          
East Preston SUSS1 Horley Town COCO1 w - l           w/o for East Preston. Horley removed
Andover SL1SW Corinthian-Casuals IL1S 1 - 1 135 4 - 3   aet
Windsor & Eton SL1SW Bashley SL1SW 1 - 2 104          
Metropolitan Police IL1S Chessington & Hook COCOP 7 - 0 108          
Chertsey Town COCOP Abingdon Town HELLP 3 - 2 130          
Hamble ASSC WESSP East Grinstead Town SUSS2 1 - 1 77 3 - 1 130  
Tunbridge Wells KENT Dartford IL1S 0 - 5 280          
Westfield COCO1 Alton Town WESSP 2 - 5 70          
Didcot Town SL1SW Erith & Belvedere KENT 2 - 1 206          
Penryn Athletic SW Slimbridge HELLP 2 - 3 72          
Liskeard Athletic SW Welton Rovers WESTP 1 - 0 68          
Saltash United SW Barnstaple Town WESTP 3 - 3 108 1 - 0 159  
Odd Down WESTP Bridgwater Town WESTP 0 - 1 64          
Downton WESSP Christchurch WESSP 2 - 1 75          
Radstock Town WESTP Elmore WEST1 3 - 1 46          
Melksham Town WESTP Cinderford Town SL1M 1 - 2 98          
Street WESTP Bishops Cleeve SL1M 0 - 1 61          
Tavistock SW Bridport WEST1 4 - 2 120          
Fairford Town HELLP Bournemouth WESSP 3 - 0 64          
Poole Town WESSP Taunton Town SL1SW 0 - 1 184          
Evesham United SL1M Clevedon United WEST1 6 - 0 128          
Bideford WESTP Hallen WESTP 2 - 1 192          
Falmouth Town SW Bishop Sutton WESTP 1 - 2 10          
Paulton Rovers SL1SW Witney United HELLP 1 - 1 102 2 - 1 146  
Devizes Town WESTP Swindon Supermarine SL1SW 1 - 1 141 0 - 3 149  
Chard Town WESTP Willand Rovers WESTP 0 - 4 87          
Shortwood United HELLP Truro City WEST1 0 - 5 89          
Corsham Town WESTP Dawlish Town WESTP 3 - 1 103          
Newquay SW St Blazey SW 1 - 1 250 1 - 3 289  


The Soccerlinks Hit List