Please

Please consider making a donation to the upkeep of this site by clicking the above button.
If you wish to pay by cheque, please email me for my address

FA Cup 1st Qualifying Round
15th September 2007                       Winners receive 2,250
Team Div Team Div Sc Att Sc Att Comments
Bradford Park Avenue NP1N Scarborough removed w - l           Scarborough removed. Walkover for Bradford PA
West Auckland Town NL1 Winterton Rangers NCEP 3 - 2 64          
Newcastle Benfield NL1 Newcastle Blue Star NP1N 2 - 1 142          
Whitby Town NPP Shildon NL1 3 - 2 346          
Chester Le Street Town NL1 Harrogate Railway NP1N 1 - 1 100 0 - 3 104  
Consett NL1 Ossett Town NPP 3 - 0 186          
Hall Road Rangers NCE1 Billingham Town NL1 2 - 3 97          
Gateshead NPP Selby Town NCEP 6 - 1 384          
Liversedge NCEP North Ferriby United NPP 1 - 0 210          
Spennymoor Town NL1 Brigg Town NP1S 2 - 1 217          
Horden CW NL2 Jarrow Roofing Boldon CA NL1 1 - 1 46 2 - 1 78  
Durham City NL1 Guiseley NPP 1 - 3 124         at Washington
Dinnington Town NCE1 Penrith NL2 2 - 2 268 2 - 1 115 aet
Flixton NWC1 Bamber Bridge NP1N 2 - 2 103 1 - 3 154  
Fleetwood Town NPP FC United of Manchester NP1N 2 - 1 3,112          
Witton Albion NPP Prescot Cables NPP 1 - 2 335          
Hallam NCEP Woodley Sports NP1N 0 - 1 80          
Frickley Athletic NPP Stocksbridge PS NP1S 1 - 2 230          
Nantwich Town NP1S Ashton United NPP 3 - 2 403          
Chorley NP1N Clitheroe NP1N 2 - 2 345 1 - 1 300 Clitheroe won 4-3 on penalties
Colwyn Bay NP1S Parkgate NCEP 2 - 1 321          
Skelmersdale United NP1N Marine NPP 2 - 0 259          
Radcliffe Borough NP1N Cammell Laird NP1S 4 - 1 160          
Atherton Collieries NWC1 Cheadle Town NWC2 2 - 5 67          
Worksop Town NPP Kendal Town NPP 0 - 1 248          
Stourbridge SL1M Leamington SL1M 2 - 0 386          
Kidsgrove Athletic NP1S Willenhall Town SL1M 2 - 0 127          
Rushall Olympic SL1M Atherstone Town MID 4 - 1 161          
Rocester MID Chasetown SL1M 0 - 1 207          
Belper Town NP1S Causeway United MID 3 - 0 147          
Bromsgrove Rovers SLP Shepshed Dynamo NP1S 1 - 1 348 2 - 0 242  
Glapwell NCEP Rugby Town SLP 3 - 2 153          
Quorn NP1S Alvechurch MID 5 - 0 149          
Halesowen Town SLP Malvern Town SL1M 4 - 0 328          
Biddulph Victoria MID Rainworth Miners Welfare NCE1 1 - 3 107          
Sutton Coldfield Town SL1M Ilkeston Town NPP 2 - 1 101          
Carlton Town NP1S Matlock Town NPP 2 - 4 187          
Hednesford Town NPP Stratford Town MID 0 - 0 380 1 - 0 196  
Evesham United SL1M Tipton Town MID 1 - 1 111 2 - 0 80  
Brierley Hill & Withymoor WMP Market Drayton Town MID 1 - 2 108          
Bedworth United SL1M Eastwood Town NPP 2 - 1 173          
Gedling Town NCE1 Mickleover Sports NCEP 3 - 1 80          
Leek Town NPP Buxton NPP 1 - 2 653          
Holbeach United UCLP Debenham LC EAST1 0 - 2 236          
Kirkley & Pakefield EASTP Wroxham EASTP 2 - 1 241          
Boston Town UCLP Soham Town Rangers EASTP 0 - 4 122          
Bury Town IL1N Deeping Rangers UCLP 2 - 0 252          
Lincoln United NPP King's Lynn SLP 0 - 3 271          
Grantham Town NP1S Needham Market EASTP 1 - 1 213 1 - 0 227  
Stamford NPP Spalding United NP1S 5 - 0 319          
Mildenhall Town EASTP Haverhill Rovers EASTP 1 - 1 213 0 - 0 222 Haverhill won 5-4 on penalties
Hemel Hempstead SLP East Thurrock United ILP 4 - 0 246          
Hillingdon Borough SL1SW Northampton Spencer UCLP 1 - 0 85          
Dunstable Town SL1M Waltham Abbey IL1N 1 - 0 131          
Hertford Town SSMP Barkingside ESL 3 - 3 101 1 - 3 102  
Edgware Town IL1N Potters Bar Town IL1N 2 - 0 81          
Chelmsford City ILP Burnham Ramblers ESL 5 - 0 787          
Barton Rovers SL1M Corby Town SLP 0 - 0 165 1 - 3 166  
Harwich & Parkeston EASTP Woodford United SL1M 0 - 0 149 1 - 3 107  
Rothwell Town SL1M Enfield Town IL1N 1 - 1 172 2 - 2 168 Enfield Town won 4-3 on penalties
Broxbourne Borough V&E SSMP Bedford Town SLP 1 - 1 172 0 - 2 261  
Saffron Walden Town EAST1 Maldon Town IL1N 1 - 2 208          
AFC Hornchurch ILP Cheshunt SLP 3 - 1 368          
Welwyn Garden City SSMP Billericay Town ILP 2 - 8 122          
Hendon ILP Aveley IL1N 1 - 1 128 3 - 2 95  
Boreham Wood ILP Northwood IL1N 1 - 0 156          
Ware IL1N Great Wakering Rovers IL1N 0 - 0 125 5 - 4 121  
Stotfold UCLP Stansted ESL 3 - 2 118          
Wealdstone ILP Waltham Forest IL1N 1 - 0 153          
Harrow Borough ILP Hitchin Town SLP 2 - 3 186          
Harlow Town ILP Concord Rangers ESL 2 - 0 212          
Brackley Town SLP Staines Town ILP 0 - 0 251 0 - 0 140 Staines won 5-4 on penalties
Heybridge Swifts ILP Leyton ILP 4 - 3 153          
Ashford Town (Mx) ILP Leighton Town SL1M 0 - 1 77          
London APSA ESL Brentwood Town IL1N 0 - 4 122         at Brentwood
Dulwich Hamlet IL1S Deal Town KENT 2 - 2 209 3 - 1 186 aet
Hythe Town KENT Littlehampton Town SUSS2 3 - 1 130          
Burgess Hill Town IL1S Dover Athletic IL1S 0 - 2 324          
Herne Bay KENT Sevenoaks Town KENT 1 - 0 240          
Worthing IL1S Croydon KENT 0 - 0 365 1 - 0 130  
Horsham ILP Arundel SUSS1 7 - 1 326          
Chatham Town IL1S Margate ILP 0 - 3 287          
Dartford IL1N Sittingbourne IL1S 1 - 1 870 5 - 1 303  
Folkestone Invicta ILP Horsham YMCA IL1S 1 - 1 289 2 - 0 105  
Horley Town COCOP Erith Town KENT 0 - 1 106          
Croydon Athletic IL1S Tonbridge Angels ILP 1 - 1 177 2 - 4 259 aet
Cray Wanderers IL1S AFC Wimbledon ILP 2 - 6 933          
Maidstone United ILP Erith & Belvedere KENT 3 - 0 351          
Eastbourne Town IL1S Walton & Hersham IL1S 1 - 1 187 1 - 2 101  
Camberley Town COCOP Colliers Wood United COCOP 4 - 2 84          
Thamesmead Town KENT Carshalton Athletic ILP 2 - 4 80          
Crowborough Athletic SUSS1 Selsey SUSS1 2 - 1 96          
Hastings United ILP Ramsgate ILP 0 - 1 481          
VT FC WESSP Bashley SLP 1 - 1 207 3 - 4 166 aet
Didcot Town SL1SW Windsor & Eton SL1SW 0 - 1 270          
Sandhurst Town COCOP Chalfont St Peter SSMP 1 - 6 65          
Banbury United SLP Aylesbury United SL1M 1 - 4 419          
Fleet Town SL1SW Gosport Borough SL1SW 0 - 0 186 3 - 1 152  
Oxford City SL1SW Swindon Supermarine SLP 4 - 2 158          
Abingdon United SL1SW AFC Totton WESSP 1 - 1 95 1 - 4 129  
Corsham Town WESTP Melksham Town WESTP 1 - 0 252          
Moneyfields WESSP Thatcham Town SL1SW 1 - 0 116          
Chesham United SL1M Henley Town HELLE 5 - 1 273          
Brockenhurst WESSP Wootton Bassett Town HELLW 1 - 1 124 5 - 1 162  
Beaconsfield SYCOB SSMP Chippenham Town SLP 1 - 1 144 0 - 2 272  
Mangotsfield United SLP Taunton Town SL1SW 3 - 0 211          
Yate Town SLP Gloucester City SLP 1 - 5 209          
Tiverton Town SLP Shortwood United HELLP 0 - 3 374          
Hamworthy United WESSP Bishops Cleeve SL1M 3 - 3 98 1 - 0 80  
Bridgwater Town SL1SW Paulton Rovers SL1SW 0 - 2 339          
Hallen WESTP Sherborne Town WEST1 2 - 0 38          
Cirencester Town SLP Cinderford Town SL1M 1 - 1 170 2 - 1 120  
Team Bath SLP Bodmin Town SWP 2 - 0 92          
Welton Rovers WESTP Truro City WESTP 0 - 2 156          
Clevedon Town SLP Wimborne Town WESSP 4 - 0 173          
Bitton WESTP Merthyr Tydfil SLP 2 - 4 159          


The Soccerlinks Hit List