FA Cup 1st Qualifying Round
13th September 2008                       Winners receive 3,000
Team Div Team Div Sc Att Sc Att Comments
Bedlington Terriers NL1 Bradford Park Avenue NPP 0 - 1 161          
Selby Town NCEP Guiseley NPP 0 - 4 217          
Garforth Town NP1N Ossett Town NPP 1 - 0 151          
Newcastle Benfield NL1 Bridlington Town NCEP 1 - 1 53 2 - 1 172  
Ashington NL1 Durham City NP1N 0 - 6 284          
Whitby Town NPP Dunston Federation NL1 3 - 2 244          
Consett NL1 North Ferriby United NPP 4 - 4 175 1 - 6 135  
Wakefield NP1N Crook Town NL2 4 - 3 127          
Ryton NL1 FC Halifax Town NP1N 0 - 4 384          
Newcastle Blue Star NP1N Shildon NL1 2 - 0 187          
Pickering Town NCEP Whitley Bay NL1 0 - 1 209          
Congleton Town NWCP Prescot Cables NPP 0 - 2 169          
Sheffield NP1S Colne NWCP 3 - 2 242          
Woodley Sports NP1N Rossendale United NP1N 1 - 3 66         at Abbey Hey
Bacup Borough NWCP Cammell Laird NPP 3 - 0 87          
Brigg Town NP1S Stocksbridge PS NP1S 0 - 4 131          
Clitheroe NP1N Leek Town NP1S 1 - 1 258 1 - 0 224  
Buxton NPP Bootle NWC1 3 - 1 412          
Frickley Athletic NPP Skelmersdale United NP1N 1 - 0 240          
Nantwich Town NPP FC United Of Manchester NPP 0 - 0 1,784 4 - 3 1,012  
Flixton NWCP Mossley NP1N 1 - 4 123          
Bamber Bridge NP1N Witton Albion NPP 1 - 2 214          
Salford City NP1N Atherton LR NWCP 5 - 0 118          
Curzon Ashton NP1N Leigh Genesis NPP 1 - 0 158          
Winterton Rangers NCEP Warrington Town NP1N 4 - 2 100          
Ashton United NPP Kendal Town NPP 2 - 3 118          
Marine NPP Worksop Town NPP 1 - 5 205          
Hednesford Town NPP Atherstone Town SL1M 1 - 2 416          
Shepshed Dynamo NP1S Stourport Swifts SL1M 7 - 0 156          
Friar Lane & Epworth MID Rugby Town SLP 0 - 0 210 3 - 5 176  
Cradley Town MID Ellesmere Rangers WMP 2 - 2 77 3 - 1 274  
Stourbridge SLP Rainworth Miners Welfare NCE1 0 - 0 183 3 - 1 155  
Gresley Rovers NP1S Chasetown SL1M 2 - 4 438          
Meir KA MCP Halesowen Town SLP 1 - 1 214 1 - 8 308  
Shifnal Town MID Long Eaton United NCEP 0 - 1 84          
Gornal Athletic WMP Southam United MCP 0 - 0 93 1 - 2 153  
Retford United NP1S Willenhall Town NP1S 1 - 1 220 3 - 1 95  
Ilkeston Town NPP Matlock Town NPP 4 - 1 495          
Coalville MID Studley MID 2 - 1 128          
Romulus SL1M Stratford Town MID 2 - 1 100          
Eastwood Town NPP Kidsgrove Athletic NP1S 4 - 0 230          
Leamington SL1M Evesham United SLP 0 - 3 712          
Belper Town NP1S Barwell MID 3 - 2 120          
Boston United NPP Glapwell NP1S 6 - 1 857          
Nuneaton Town SL1M Tipton Town MID 3 - 1 531          
Cambridge City SLP Lowestoft Town EASTP 2 - 0 391          
Cornard United EAST1 Leiston EASTP 0 - 5 50          
Grantham Town NP1S Wroxham EASTP 3 - 4 185          
Lincoln United NP1S Mildenhall Town EASTP 3 - 2 147          
Bury Town SL1M Boston Town UCLP 3 - 1 200          
Sleaford Town UCLP Stamford NP1S 2 - 6 349          
Needham Market EASTP Yaxley UCLP 2 - 2 150 3 - 0 128  
Boreham Wood ILP Biggleswade United SSMP 3 - 0 75          
Hillingdon Borough IL1N East Thurrock United IL1N 0 - 6 80          
Royston Town SSM1 Hendon ILP 2 - 4 303          
Ware IL1N Barton Rovers SL1M 1 - 1 188 2 - 1 112  
Stewarts & Lloyds Corby UCLP Croydon Athletic IL1S 5 - 1 65          
Tiptree United EASTP Stanway Rovers EASTP 1 - 3 128          
Billericay Town ILP FC Clacton EAST1 4 - 1 337          
Oxhey Jets SSMP Dulwich Hamlet IL1S 1 - 5 148          
Hemel Hempstead SLP Harrow Borough ILP 1 - 1 199 2 - 1 121  
Thamesmead Town IL1N Great Wakering Rovers IL1N 2 - 1 78          
Metropolitan Police IL1S Corby Town SLP 0 - 3 140          
Wingate & Finchley IL1N Witham Town IL1N 2 - 0 115          
Stotfold UCLP Leighton Town SL1M 0 - 3 101          
Hitchin Town SLP Concord Rangers IL1N 5 - 0 225          
Leyton IL1N Brackley Town SLP 2 - 4 80          
Canvey Island ILP Dunstable Town SL1M 1 - 5 312          
Raunds Town UCLP Ashford Town (Mx) ILP 0 - 3 154          
Heybridge Swifts ILP Uxbridge SL1SW 1 - 1 145 3 - 1 105  
Cheshunt IL1N Staines Town ILP 0 - 3 236          
Saffron Walden Town EAST1 AFC Hornchurch ILP 0 - 2 337          
Harlow Town ILP Aveley IL1N 5 - 1 245          
Brentwood Town IL1N Arlesey Town SL1M 1 - 1 145 0 - 1 110  
Waltham Abbey IL1N Rothwell Town SL1M 0 - 1 143          
Wealdstone ILP Bedford Town SLP 2 - 2 312 1 - 1 349 Bedford won 4-2 on penalties
Dartford ILP Hastings United ILP 3 - 2 830          
Crowborough Athletic IL1S Walton Casuals IL1S 1 - 0 145          
Burgess Hill Town IL1S Epsom & Ewell COCOP 5 - 2 156          
Horsham ILP Colliers Wood United COCOP 1 - 0 258          
Horsham YMCA SUSS1 Whyteleafe IL1S 1 - 1 114 0 - 2 82  
Folkestone Invicta IL1S Ramsgate ILP 1 - 0 305          
Erith & Belvedere KENT Sittingbourne IL1S 2 - 0 133          
Worthing IL1S Margate ILP 5 - 1 338          
Godalming Town IL1S Arundel SUSS1 1 - 1 140 2 - 1 123  
Carshalton Athletic ILP Eastbourne Town IL1S 4 - 1 247          
Kingstonian IL1S Ashford Town IL1S 3 - 0 401          
Sutton United ILP Cray Wanderers IL1S 3 - 1 325          
Merstham IL1S Whitstable Town IL1S 2 - 1 130          
Hythe Town KENT VCD Athletic KENT 0 - 0 143 0 - 3 153  
Tonbridge Angels ILP Dover Athletic ILP 1 - 2 795          
Chipstead IL1S Chatham Town IL1N 1 - 0 85          
Maidstone United ILP Tooting & Mitcham United ILP 2 - 1 355          
Bracknell Town SL1SW Oxford City SLP l - w 111         Score 2-0. Bracknell removed for playing ineligible player
Aylesbury Vale SSMP Downton WESS1 2 - 0 70          
Shortwood United HELLP Didcot Town SL1SW 3 - 2 124          
Farnborough SLP Slough Town SL1SW 1 - 0 571          
Fleet Town IL1S Cowes Sports WESSP 3 - 0 141          
Newport Pagnell Town UCLP Marlow SL1M 2 - 1 148          
Aylesbury United SL1M Almondsbury Town HELLP 1 - 0 163          
Chalfont St Peter SSMP Gloucester City SLP 5 - 3 145          
Chippenham Town SLP Banbury United SLP 2 - 0 369          
Calne Town WESTP Bashley SLP 0 - 5 125          
Bitton WESTP Beaconsfield SYCOB SL1SW 3 - 2 92          
Fairford Town HELLP Gosport Borough SL1SW 1 - 2 81          
Winchester City SL1SW AFC Totton SL1SW 0 - 3 301          
North Leigh SL1SW Chesham United SL1M 2 - 3 160          
Thatcham Town SL1SW Swindon Supermarine SLP 1 - 0 103          
Frome Town WESTP Bideford WESTP 1 - 1 189 3 - 1 193 aet
Paulton Rovers SL1SW Larkhall Athletic WEST1 3 - 0 243          
Bridgwater Town SL1SW Mangotsfield United SLP 1 - 3 296          
Hamworthy United WESSP Taunton Town SL1SW 2 - 1 110          
Truro City SL1SW Yate Town SLP 3 - 1 556          
Clevedon Town SLP Bridport WEST1 4 - 1 161          
Wimborne Town WESSP Tiverton Town SLP 0 - 1 389          
Poole Town WESSP Merthyr Tydfil SLP 3 - 0 271          


The Soccerlinks Hit List