FA Cup Extra Preliminary Round
16th August 2008                       Winners receive 750
Team Div Team Div Sc Att Sc Att Comments
Bedlington Terriers NL1 Chester Le Street Town NL1 1 - 0 125          
Consett NL1 Pontefract Collieries NCE1 5 - 1 128          
South Shields NL1 Hebburn Town NL2 5 - 1 206          
Horden Colliery Welfare NL2 Sunderland Nissan NL1 1 - 3 44          
Northallerton Town NL1 Whitley Bay NL1 1 - 3 124          
Glasshoughton Welfare NCE1 Billingham Synthonia NL1 2 - 2   1 - 5 103  
Crook Town NL2 North Shields NL2 6 - 1 95          
Pickering Town NCEP Liversedge NCEP 4 - 1 182          
West Auckland Town NL1 Hall Road Rangers NCEP 2 - 1 60          
Jarrow Roofing Boldon CA NL2 Spennymoor Town NL1 2 - 1 79          
Team Northumbria NL2 Esh Winning NL2 4 - 1 73          
West Allotment Celtic NL1 Sunderland Ryhope CA NL2 2 - 1 70          
Shildon NL1 Leeds Carnegie NCE1 3 - 0 120          
Armthorpe Welfare NCEP Yorkshire Amateur NCE1 5 - 0 40          
Marske United NL2 Whickham NL2 0 - 1 73          
Billingham Town NL1 Brandon United NL2 2 - 2 90 2 - 1 70  
Morpeth Town NL1 Ryton NL1 0 - 2 61          
Washington NL2 Stokesley SC NL2 0 - 0 117 0 - 2 148  
Bishop Auckland NL1 Darlington Railway Athletic NL2 3 - 2 142         at West Auckland
Seaham Red Star NL1 Selby Town NCEP 1 - 3 75          
Bridlington Town NCEP Guisborough Town NL2 3 - 2 135          
Norton & Stockton Ancients NL2 Newcastle Benfield NL1 0 - 1 72          
Silsden NWCP Eccleshill United NCEP 4 - 1 173          
Ashington NL1 Thackley NCEP 1 - 0 151         at Blyth Spartans
Thornaby NL2 Tow Law Town NL1 0 - 3 70          
Dunston Federation NL1 Tadcaster Albion NCE1 4 - 0 162          
Cheadle Town NWC1 Newcastle Town NWCP 1 - 4 72          
Leek CSOB NWC1 AFC Fylde NWCP 1 - 4 68          
Maltby Main NCEP Bottesford Town NCE1 3 - 4 63          
Dinnington Town NCEP Atherton LR NWCP 1 - 2 92          
Parkgate NCEP Norton United NWC1 1 - 2 43          
Darwen NWC1 Penrith NL1 4 - 7 84          
Holker Old Boys NWC1 St Helens Town NWCP 2 - 2 56 0 - 1 83  
Formby NWCP AFC Emley NCE1 3 - 1 91          
Winsford United NWCP Nostell Miners Welfare NCEP 3 - 3 130 0 - 3 135  
Bootle NWC1 Eccleshall NWC1 5 - 1 55          
Abbey Hey NWCP Flixton NWCP 1 - 1 55 1 - 3 68 aet
Barton Town Old Boys NCE1 Winterton Rangers NCEP 1 - 3 132          
Maine Road NWCP Chadderton NWC1 2 - 1 76          
Brodsworth Miners Welfare NCEP Ashton Town NWC1 2 - 1 36          
Oldham Town NWC1 Ashton Athletic NWCP 2 - 0 44          
Congleton Town NWCP AFC Blackpool NWC1 2 - 2 92 4 - 1 54  
Ramsbottom United NWCP Hallam NCEP 2 - 0 135          
Alsager Town NWCP Padiham NWC1 0 - 1 54          
Runcorn Linnets NWCP Rossington Main NCE1 3 - 2 170          
Colne NWCP Daisy Hill NWC1 4 - 1 55          
Atherton Collieries NWCP Bacup Borough NWCP 1 - 2 42          
Squires Gate NWCP Biddulph Victoria MID 3 - 1 55          
AFC Wulfrunians WMP Pilkington XXX MCP 1 - 1 65 1 - 2 68  
Arnold Town NCEP Long Eaton United NCEP 1 - 2 117         at Gedling MW
Tipton Town MID Teversal NCE1 2 - 0 39          
Highgate United MID Brierley Hill & Withymoor removed w - l            
Racing Club Warwick MID Cadbury Athletic MCP 6 - 2 78          
Westfields MID Gedling Miners Welfare EMCP 7 - 1 44          
Stratford Town MID Pershore Town MCP 2 - 0 164          
Shirebrook Town NCEP Causeway United MID 3 - 2 97          
Gedling Town EMCP Stapenhill MID w - l           Stapenhill folded
New Mills NWCP Friar Lane & Epworth MID 1 - 2 184          
Borrowash Victoria EMCP Market Drayton Town MID 2 - 4 52          
Coventry Sphinx MID Barwell MID 1 - 2 124          
Tividale WMP Coleshill Town MID 1 - 3 54          
Wellington WM WMP Mickleover Sports NCEP 1 - 4 46          
Dunkirk EMCP Alvechurch MID 1 - 4 93          
Heather St Johns MCP Cradley Town MID 0 - 3 86          
Ledbury Town WMP Bromyard Town WMP 2 - 3 84          
Staveley MW NCE1 Bridgnorth Town MID 3 - 1 81          
Goodrich WMP Meir KA MCP 1 - 1 44 4 - 4 76 Meir won 5-4 on penalties
Pegasus Juniors HELLP Glossop North End NWCP 1 - 4 41          
Rocester MID Nuneaton Griff MCP 0 - 1 96          
Southam United MCP Boldmere St Michaels MID 3 - 1 102          
Hinckley Downes EMCP Shawbury United WMP 4 - 2 98          
Heath Hayes MCP Shifnal Town MID 1 - 3 120          
Oadby Town MID Oldbury United MID 0 - 3 70          
Ellesmere Rangers WMP Dudley Sports WMP 4 - 0            
Dudley Town WMP Rainworth Miners Welfare NCE1 1 - 2 75          
Brocton MCP Lye Town WMP 1 - 1 98 1 - 5 252  
Gornal Athletic WMP Pelsall Villa WMP 3 - 1 26          
GSA MCP Coalville MID 1 - 3 30          
Stone Dominoes NWC1 Walsall Wood MCP 3 - 2 37          
Bolehall Swifts MCP Studley MID 1 - 3 52          
Castle Vale MCP Barrow Town EMCP 0 - 2 152          
Yaxley UCLP Lincoln Moorlands Railway NCEP 4 - 3 62          
Sleaford Town UCLP Ely City EASTP 3 - 2 320          
Haverhill Rovers EASTP March Town United EAST1 2 - 2 81 0 - 2 105  
Stowmarket Town EAST1 Ipswich Wanderers EAST1 2 - 2 87 0 - 2 116  
St Neots Town UCLP Holbeach United UCLP 7 - 1 190          
Mildenhall Town EASTP Felixstowe & Walton United EASTP 8 - 0 166          
Gorleston EAST1 Fakenham Town EAST1 3 - 5 92          
Woodbridge Town EASTP Newmarket Town EAST1 1 - 0 93          
Diss Town EAST1 Walsham Le Willows EASTP 1 - 2 162          
Hadleigh United EAST1 Great Yarmouth Town EAST1 0 - 1 118          
Whitton United EASTP Cornard United EAST1 1 - 1 47 3 - 3 33 Cornard won 4-2 on penalties
Leiston EASTP Blackstones UCLP 2 - 1 124          
Long Melford EAST1 Boston Town UCLP 2 - 5 95          
Thetford Town EAST1 Needham Market EASTP 0 - 1 206          
Debenham LC EAST1 Dereham Town EASTP 0 - 1 91          
Lowestoft Town EASTP St Ives Town UCLP 2 - 1 433          
Wisbech Town EASTP Norwich United EASTP 1 - 1 170 3 - 1 114  
Deeping Rangers UCLP Bourne Town UCLP 3 - 0 129          
Wroxham EASTP Kirkley & Pakefield EASTP 1 - 0 194          
Raunds Town UCLP Harwich & Parkeston EASTP 2 - 2 94 3 - 0 131  
FC Clacton EAST1 St Margaretsbury SSMP 2 - 0 151          
Rothwell Corinthians UCLP Langford SSMP 2 - 3 47          
Erith Town KENT Potton United UCLP 7 - 1 25          
Clapton ESL Stewarts & Lloyds Corby UCLP 0 - 3            
Cockfosters SSMP Ampthill Town SSM1 0 - 1 94          
Tring Athletic SSMP Berkhamsted Town SSMP 5 - 3 163          
Desborough Town UCLP Saffron Walden Town EAST1 4 - 4 92 1 - 2 166  
Southend Manor ESL AFC Kempston Rovers UCL1 2 - 1 40          
North Greenford United COCOP Tiptree United EASTP 0 - 1 64          
Kentish Town SSMP Wellingborough Town UCLP 1 - 1 179 0 - 2 112  
Tokyngton Manor SSM1 Biggleswade United SSMP 2 - 3 24         at Yeading.
Cogenhoe United UCLP Northampton Spencer UCLP 0 - 1 144          
Stotfold UCLP Colney Heath SSMP 3 - 1 73          
Kingsbury London Tigers SSMP Eton Manor ESL 1 - 0 108          
Long Buckby UCLP Broxbourne Borough V&E SSMP 0 - 2 50          
Hanwell Town SSMP Wootton Blue Cross UCL1 3 - 2 39          
London Colney SSM1 Sporting Bengal United KENT 1 - 1 74 0 - 1 98  
Stanway Rovers EASTP Welwyn Garden City SSMP 4 - 0 94          
Halstead Town EAST1 London APSA ESL 4 - 1 133          
Haringey Borough SSMP Bedfont COCOP 1 - 3 39          
Wivenhoe Town EASTP Barkingside ESL 1 - 4 72          
Hullbridge Sports ESL Leverstock Green SSMP 2 - 1 50          
Oxhey Jets SSMP Hertford Town SSMP 5 - 0 58          
Hoddesdon Town SSM1 Stansted ESL 2 - 3 45         at Welwyn Garden City
Wembley COCOP Royston Town SSM1 1 - 1 99 0 - 4 201  
Bedfont Green COCOP Barking ESL 4 - 0 55          
Brimsdown Rovers SSMP Hatfield Town SSM1 0 - 2 223          
Bowers & Pitsea ESL Harefield United SSMP 1 - 2 70          
Romford ESL Biggleswade Town SSMP 3 - 0 146         At Aveley
Daventry United UCL1 Burnham Ramblers ESL 0 - 0 47 3 - 5 84  
Selsey SUSS1 Egham Town COCOP 1 - 0 139          
Three Bridges SUSS1 VCD Athletic KENT 2 - 3 66          
Mile Oak SUSS2 Bookham COCOP 3 - 0 77          
Hailsham Town SUSS1 Worthing United SUSS1 1 - 0 79          
Ash United COCOP Sevenoaks Town KENT 0 - 4 48          
Westfield COCO1 East Preston SUSS1 0 - 3 61          
Banstead Athletic COCOP Colliers Wood United COCOP 0 - 2 35          
Hassocks SUSS1 Shoreham SUSS1 0 - 1 72          
Slade Green KENT Tunbridge Wells KENT 1 - 1   1 - 2 112  
Ringmer SUSS1 Rye United SUSS2 4 - 3 73         aet
Pagham SUSS1 Hythe Town KENT 1 - 5 120          
Dorking COCO1 Chessington & Hook United COCOP 2 - 1 54          
Littlehampton Town SUSS2 Peacehaven & Telscombe SUSS2 2 - 5 58         at Bognor Regis Town
Whitehawk SUSS1 Croydon KENT 0 - 0 73 3 - 4 63  
Eastbourne United Assoc SUSS1 Epsom & Ewell COCOP 2 - 4 90          
Crawley Down SUSS2 Chichester City United SUSS1 2 - 2 56 1 - 3 72  
Cobham COCOP Southwick SUSS2 1 - 1 53 3 - 1 77  
Erith & Belvedere KENT Lancing SUSS2 4 - 0 105          
Wick SUSS1 Molesey COCOP 0 - 3 82          
Wealden SUSS2 East Grinstead Town SUSS1 3 - 4 48          
Frimley Green COCO1 Guildford City COCOP 1 - 0 54          
Faversham Town KENT Horsham YMCA SUSS1 0 - 2 268          
Redhill SUSS1 Herne Bay KENT 1 - 2 87          
Camberley Town COCOP Lordswood KENT 1 - 1 71 4 - 2 52  
Sidley United SUSS2 Farnham Town COCO1 4 - 2 98          
Chertsey Town COCOP Deal Town KENT 2 - 2 113 2 - 1 104  
Lingfield SUSS1 Arundel SUSS1 0 - 3 93         At East Grinstead
Horley Town COCOP Raynes Park Vale COCOP 2 - 2 80 1 - 3 72  
Bournemouth WESSP Fareham Town WESSP 2 - 1 79          
New Milton Town WESSP Amesbury Town WESS1 5 - 0 91          
Westbury United WEST1 Hamble ASSC WESSP 0 - 0 59 2 - 2 62 Westbury won 4-2 on penalties
Brockenhurst WESSP Reading Town HELLP 2 - 1 122          
Aylesbury Vale SSMP Highworth Town HELLP 4 - 2 66         aet
Kidlington HELLP Sandhurst Town COCOP 4 - 1 58          
Christchurch WESSP Melksham Town WESTP 2 - 1 66         at Wimborne Town
Witney United HELLP Buckingham Town UCL1 2 - 0 133          
Milton United HELLP Lymington Town WESSP 1 - 2 42          
Hartley Wintney COCOP Cove COCOP 3 - 1 88          
VT FC WESSP Newport Pagnell Town UCLP 0 - 2 32          
Hungerford Town HELLP Marlow United HELLP 0 - 0 59 2 - 2 59 Marlow won 4-2 on penalties
Devizes Town WESTP Calne Town WESTP 2 - 2 63 0 - 3 76  
Downton WESS1 Abingdon Town HELLP 2 - 0 54          
Chalfont St Peter SSMP Ardley United HELLP 4 - 3 56          
Bicester Town HELLP Bristol Manor Farm WESTP 1 - 0 39          
Thame United HELLE Bitton WESTP 0 - 0 42 0 - 3 82  
Bemerton Heath Harlequins WESSP Almondsbury Town HELLP 1 - 4 58          
Corsham Town WESTP Moneyfields WESSP 0 - 2 102          
Shortwood United HELLP Henley Town HELLE 5 - 0 46          
Harrow Hill HELLP Alresford Town WESSP 4 - 1 40          
Cowes Sports WESSP Alton Town WESSP 4 - 3 88          
Ringwood Town WESS1 Hallen WESTP 1 - 0 48          
Carterton HELLP Newport IoW WESSP 2 - 1 60          
Flackwell Heath HELLP Wootton Bassett Town HELLW 1 - 1 63 6 - 1 97  
Wantage Town HELLP Brading Town WESSP 1 - 3 355          
Fairford Town HELLP Shrivenham HELLP 4 - 1 56          
Chard Town WESTP Street WESTP 2 - 2 41 1 - 5 123 aet
Elmore WEST1 Bodmin Town SWP 0 - 4 42          
Willand Rovers WESTP Wadebridge Town SWP 6 - 0 65          
Welton Rovers WESTP Poole Town WESSP 0 - 1 107          
Launceston SWP Sherborne Town WESTP 3 - 0 146          
Liskeard Athletic SWP Larkhall Athletic WEST1 0 - 5 38          
Ilfracombe Town WESTP Tavistock SWP 1 - 4 81          
Bideford WESTP Keynsham Town WEST1 4 - 2 180          
Shaftesbury WESS1 Falmouth Town SWP 2 - 2 77 2 - 4 66  
Odd Down WEST1 Bishop Sutton WESTP 2 - 1 48          
Gillingham Town WEST1 Saltash United SWP 2 - 2 243 4 - 2 116  
Radstock Town WESTP Brislington WESTP 1 - 2 51          
Bridport WEST1 Barnstaple Town WESTP 2 - 1 107         at Barnstaple Town
Dawlish Town WESTP Wimborne Town WESSP 0 - 0 114 2 - 3 273 aet
Minehead WEST1 Clevedon United WEST1 0 - 3 40          
St Blazey SWP Hamworthy United WESSP 0 - 2 85          
Frome Town WESTP Shepton Mallet WEST1 3 - 1 169          


The Soccerlinks Hit List