FA Cup Preliminary Round
30th August 2008                       Winners receive 1,500
Team Div Team Div Sc Att Sc Att Comments
Ashington NL1 Ossett Albion NP1N 2 - 1 341         at Bedlington Terriers
Team Northumbria NL2 Bedlington Terriers NL1 0 - 3 83          
Armthorpe Welfare NCEP Crook Town NL2 1 - 1 40 0 - 3 146  
Wakefield NP1N Stokesley SC NL2 2 - 0 72          
South Shields NL1 Selby Town NCEP 0 - 4 201          
Sunderland Nissan NL1 Newcastle Blue Star NP1N 1 - 2 88          
West Allotment Celtic NL1 Shildon NL1 1 - 3 100          
West Auckland Town NL1 Durham City NP1N 0 - 5 146          
Bishop Auckland NL1 Consett NL1 3 - 3 185 1 - 4 173  
Goole NP1S Newcastle Benfield NL1 0 - 4 181          
Billingham Town NL1 Whitley Bay NL1 0 - 4 178          
FC Halifax Town NP1N Silsden NWCP 0 - 0 833 3 - 1 442  
Whickham NL2 Pickering Town NCEP 0 - 2 135          
Jarrow Roofing Boldon CA NL2 Bridlington Town NCEP 2 - 2 65 1 - 2 122  
Garforth Town NP1N Tow Law Town NL1 1 - 0 145          
Billingham Synthonia NL1 Ryton NL1 0 - 2 96          
Dunston Federation NL1 Harrogate Railway NP1N 1 - 0 172          
Newcastle Town NWCP Skelmersdale United NP1N 0 - 1 117          
Oldham Town NWC1 Rossendale United NP1N 1 - 1 75 0 - 3 126  
Bootle NWC1 Padiham NWC1 1 - 0 80          
Trafford NP1N Stocksbridge PS NP1S 2 - 4 147          
Congleton Town NWCP Squires Gate NWCP 1 - 1 136 3 - 0 69  
Penrith NL1 Clitheroe NP1N 1 - 3 153          
Bottesford Town NCE1 Flixton NWCP 2 - 2 72 5 - 7 68  
Lancaster City NP1N Salford City NP1N 1 - 2 160          
Norton United NWC1 Leek Town NP1S 1 - 3 235          
Mossley NP1N Ramsbottom United NWCP 3 - 1 202          
Formby NWCP Colne NWCP 0 - 5 59          
Brigg Town NP1S Maine Road NWCP 2 - 2 92 2 - 1 80  
Radcliffe Borough NP1N Winterton Rangers NCEP 1 - 2 137          
Warrington Town NP1N Nostell Miners Welfare NCEP 0 - 0 132 2 - 1 160  
Bacup Borough NWCP St Helens Town NWCP 3 - 1 58          
Chorley NP1N Atherton LR NWCP 0 - 1 208          
AFC Fylde NWCP Sheffield NP1S 1 - 1 291 0 - 4 285  
Woodley Sports NP1N Brodsworth Miners Welfare NCEP 0 - 0 52 2 - 0 66  
Curzon Ashton NP1N Runcorn Linnets NWCP 4 - 0 138          
Bamber Bridge NP1N Colwyn Bay NP1N 4 - 3 151          
Hinckley Downes EMCP Gornal Athletic WMP 0 - 4 102          
Atherstone Town SL1M Quorn NP1S 1 - 0 198          
Malvern Town SL1M Coalville MID 1 - 3 92          
Oldbury United MID Friar Lane & Epworth MID 0 - 1 67          
Long Eaton United NCEP Rushall Olympic NP1S 1 - 0 72          
Glapwell NP1S Market Drayton Town MID 2 - 1 104          
Ellesmere Rangers WMP Bromsgrove Rovers SL1M 2 - 1 179          
Loughborough Dynamo NP1S Tipton Town MID 0 - 1 125          
Shirebrook Town NCEP Studley MID 1 - 3 93          
Stone Dominoes NWC1 Rainworth Miners Welfare NCE1 1 - 2 53          
Nuneaton Town SL1M Gedling Town EMCP 1 - 0 549          
Westfields MID Stratford Town MID 2 - 4 77          
Chasetown SL1M Carlton Town NP1S 5 - 0 452          
Kidsgrove Athletic NP1S Pilkington XXX MCP 3 - 0 106          
Highgate United MID Romulus SL1M 1 - 4 90          
Sutton Coldfield Town SL1M Cradley Town MID 2 - 3 92          
Gresley Rovers NP1S Alvechurch MID 4 - 1 247          
Shepshed Dynamo NP1S Mickleover Sports NCEP 3 - 2 167          
Retford United NP1S Barrow Town EMCP 3 - 1 205          
Glossop North End NWCP Belper Town NP1S 1 - 2 247          
Meir KA MCP Nuneaton Griff MCP 1 - 0 77          
Lye Town WMP Southam United MCP 1 - 2 133          
Leamington SL1M Staveley MW NCE1 4 - 0 575          
Willenhall Town NP1S Bedworth United SL1M 0 - 0 106 3 - 2 130 aet
Racing Club Warwick MID Stourport Swifts SL1M 0 - 2 86          
Coleshill Town MID Shifnal Town MID 2 - 3 91          
Bromyard Town WMP Barwell MID 1 - 5 57          
Spalding United NP1S Yaxley UCLP 2 - 3 153          
Soham Town Rangers SL1M Needham Market EASTP 0 - 2 167          
Leiston EASTP March Town United EAST1 3 - 1 170         at March Town United
Wisbech Town EASTP Mildenhall Town EASTP 2 - 2 208 0 - 4 213  
Fakenham Town EAST1 Boston Town UCLP 0 - 4 76          
Grantham Town NP1S Woodbridge Town EASTP 4 - 1 187          
Walsham Le Willows EASTP Sleaford Town UCLP 1 - 2 112          
Dereham Town EASTP Stamford NP1S 2 - 2 166 0 - 1 209  
AFC Sudbury SL1M Lowestoft Town EASTP 1 - 1 309 2 - 2 598 Lowestoft won 4-1 on penalties
Ipswich Wanderers EAST1 Cornard United EAST1 1 - 1 69 0 - 3 40  
Great Yarmouth Town EAST1 Wroxham EASTP 2 - 2 190 0 - 3 205  
St Neots Town UCLP Lincoln United NP1S 2 - 3 250          
Deeping Rangers UCLP Bury Town SL1M 1 - 2 137          
Brentwood Town IL1N Erith Town KENT 2 - 1 108          
Dulwich Hamlet IL1S Broxbourne Borough V&E SSMP 1 - 1 164 2 - 1 96  
Great Wakering Rovers IL1N Bedfont Green COCOP 4 - 0 78          
Langford SSMP Arlesey Town SL1M 0 - 1 161          
Oxhey Jets SSMP Ilford IL1N 5 - 2 93          
Northwood IL1N Metropolitan Police IL1S 0 - 2 131          
Northampton Spencer UCLP Wingate & Finchley IL1N 2 - 2 101 0 - 4 41  
Bedfont COCOP Tiptree United EASTP 2 - 4 83          
Barton Rovers SL1M Burnham Ramblers ESL 2 - 1 67          
Leyton IL1N Romford ESL 2 - 1 106          
Ampthill Town SSM1 Dunstable Town SL1M 0 - 4 140          
Halstead Town EAST1 Stotfold UCLP 1 - 2 103          
East Thurrock United IL1N Hatfield Town SSM1 4 - 2 139          
FC Clacton EAST1 Stansted ESL 4 - 0 138          
Barkingside ESL Stanway Rovers EASTP 0 - 4 80          
Cheshunt IL1N Southend Manor ESL 2 - 1 192          
Tilbury IL1N Leighton Town SL1M 0 - 2 57          
Stewarts & Lloyds Corby UCLP Corinthian-Casuals IL1S 3 - 2 98          
Hanwell Town SSMP Aveley IL1N 0 - 5 71          
Witham Town IL1N Maldon Town IL1N 3 - 3 185 4 - 1 121  
Waltham Forest IL1N Thamesmead Town IL1N 0 - 1 38          
Harefield United SSMP Saffron Walden Town EAST1 1 - 1 130 0 - 2 209  
Ware IL1N Sporting Bengal United KENT 4 - 0 148          
Concord Rangers IL1N Kingsbury London Tigers SSMP 2 - 0 128          
Rothwell Town SL1M Hullbridge Sports ESL 2 - 0 83          
Hillingdon Borough IL1N Enfield Town IL1N 3 - 1 108          
Redbridge IL1N Uxbridge SL1SW 1 - 3 91          
Croydon Athletic IL1S Wellingborough Town UCLP 3 - 1 126          
Tring Athletic SSMP Biggleswade United SSMP 1 - 2 87          
AFC Hayes SL1SW Royston Town SSM1 1 - 3 83          
Woodford United SL1M Raunds Town UCLP 1 - 1 74 0 - 0 129 Raunds won 4-3 on penalties
Potters Bar Town IL1N Waltham Abbey IL1N 1 - 1 84 0 - 1 131  
Walton Casuals IL1S Molesey COCOP 2 - 0 106          
Mile Oak SUSS2 Arundel SUSS1 0 - 2 93          
Horsham YMCA SUSS1 Tunbridge Wells KENT 3 - 1 112          
Sevenoaks Town KENT Folkestone Invicta IL1S 4 - 4 140 1 - 4 194  
Ashford Town IL1S Leatherhead IL1S 3 - 2 293          
Herne Bay KENT Chipstead IL1S 2 - 2 210 0 - 2 110 aet
Epsom & Ewell COCOP Frimley Green COCO1 2 - 1 70          
Whitstable Town IL1S Selsey SUSS1 1 - 0 153          
Camberley Town COCOP Worthing IL1S 0 - 6 131          
Hythe Town KENT Walton & Hersham IL1S 2 - 1 209          
Crowborough Athletic IL1S Ringmer SUSS1 3 - 1 108          
East Preston SUSS1 Erith & Belvedere KENT 1 - 2 71          
Sittingbourne IL1S Chertsey Town COCOP 2 - 1 168          
Burgess Hill Town IL1S Hailsham Town SUSS1 2 - 0 159          
Cobham COCOP Merstham IL1S 0 - 2 68          
Shoreham SUSS1 Kingstonian IL1S 1 - 3 281          
Chatham Town IL1N Dorking COCO1 2 - 2 119 1 - 0 88  
East Grinstead Town SUSS1 Colliers Wood United COCOP 0 - 3 122          
Raynes Park Vale COCOP Godalming Town IL1S 1 - 2 114          
Whyteleafe IL1S Peacehaven & Telscombe SUSS2 0 - 0 96 3 - 1 102  
VCD Athletic KENT Croydon KENT 3 - 1 91          
Sidley United SUSS2 Eastbourne Town IL1S 1 - 2 180          
Cray Wanderers IL1S Chichester City United SUSS1 4 - 1 134          
AFC Totton SL1SW Moneyfields WESSP 2 - 1 251          
Westbury United WEST1 Fairford Town HELLP 0 - 6 78          
Cowes Sports WESSP Lymington Town WESSP 4 - 0 102          
Aylesbury Vale SSMP Burnham SL1SW 1 - 1 74 2 - 1 112  
Aylesbury United SL1M Windsor & Eton SL1SW 2 - 0 214          
Ringwood Town WESS1 Marlow SL1M 2 - 2 81 0 - 4 92  
Chalfont St Peter SSMP Harrow Hill HELLP 2 - 1 65          
Didcot Town SL1SW Bournemouth WESSP 5 - 0 208          
Carterton HELLP North Leigh SL1SW 0 - 1 79          
Newport Pagnell Town UCLP Cirencester Town SL1SW 1 - 0 117          
Gosport Borough SL1SW Hartley Wintney COCOP 5 - 0 148          
Kidlington HELLP Almondsbury Town HELLP 2 - 3 64          
Chesham United SL1M Brading Town WESSP 5 - 1 332          
Fleet Town IL1S Brockenhurst WESSP 1 - 1 128 1 - 0 130  
Bitton WESTP Bishops Cleeve SL1SW 2 - 1 88          
Witney United HELLP Thatcham Town SL1SW 2 - 2 126 1 - 3 134 aet
Beaconsfield SYCOB SL1SW Marlow United HELLP 1 - 0 114          
Shortwood United HELLP Christchurch WESSP 2 - 0 75          
Abingdon United SL1SW Slough Town SL1SW 1 - 1 156 2 - 5 211  
Andover SL1SW Calne Town WESTP 1 - 3 134          
New Milton Town WESSP Downton WESS1 1 - 2 59          
Flackwell Heath HELLP Winchester City SL1SW 3 - 4 72          
Bracknell Town SL1SW Bicester Town HELLP 3 - 0 103          
Bodmin Town SWP Bridgwater Town SL1SW 0 - 3 149          
Launceston SWP Paulton Rovers SL1SW 0 - 2 200          
Clevedon United WEST1 Taunton Town SL1SW 0 - 3 119          
Odd Down WEST1 Wimborne Town WESSP 0 - 2 71          
Street WESTP Bideford WESTP 3 - 3 146 1 - 2 155  
Cinderford Town SL1SW Frome Town WESTP 0 - 1 109          
Falmouth Town SWP Truro City SL1SW 0 - 4 487          
Poole Town WESSP Willand Rovers WESTP 2 - 1 229          
Hamworthy United WESSP Brislington WESTP 3 - 2 80          
Larkhall Athletic WEST1 Tavistock SWP 6 - 2 130          
Bridport WEST1 Gillingham Town WEST1 3 - 0 287         at Gillingham


The Soccerlinks Hit List