FA Vase 1st Round
4th October 2008                       Winners receive 1,000
Team Div Team Div Sc Att Sc Att Comments
Esh Winning NL2 Scarborough Athletic NCE1 1 - 2 241          
Guisborough Town NL2 Ryton NL1 1 - 1 72 1 - 10 89  
Crook Town NL2 Shildon NL1 2 - 4 184          
Bedlington Terriers NL1 Stokesley SC NL2 1 - 1 74 1 - 3 182 aet
Winterton Rangers NCEP Selby Town NCEP 2 - 1 81          
Sunderland Nissan NL1 Morpeth Town NL1 0 - 0 37 4 - 3 48 aet
Thackley NCEP Liversedge NCEP 3 - 0 80          
Ashington NL1 Leeds Carnegie NCE1 3 - 1 117          
Sunderland Ryhope CA NL2 Marske United NL2 1 - 2            
Tadcaster Albion NCE1 Spennymoor Town NL1 1 - 5 88          
Bridlington Town NCEP West Allotment Celtic NL1 6 - 1 154          
Newcastle Benfield NL1 Peterlee Town NALL 4 - 1 46          
Ashton Athletic NWCP Nostell Miners Welfare NCEP 4 - 4 45 1 - 3 91  
Oldham Town NWC1 Congleton Town NWCP 1 - 0 50          
Alsager Town NWCP Hallam NCEP 2 - 2 52 3 - 1 60  
Colne NWCP Abbey Hey NWCP 2 - 3 69          
Maine Road NWCP Runcorn Linnets NWCP 3 - 3 125 1 - 2 148 aet
Bootle NWC1 Ramsbottom United NWCP 2 - 1 73         aet
Rossington Main NCE1 Brodsworth Miners Welfare NCEP 1 - 4 110          
Penrith NL1 Squires Gate NWCP 2 - 1 60          
Borrowash Victoria EMCP Arnold Town NCEP 1 - 3 82          
Kirby Muxloe SC EMCP Pilkington XXX MCP 1 - 3 69          
Dosthill Colts MC1 Loughborough University MCP 2 - 1 34          
Castle Vale MCP Stone Dominoes NWC1 1 - 2 26          
Coalville MID Newark Town CMS 4 - 0 119          
Market Drayton Town MID Teversal NCE1 3 - 0 60          
Darlaston Town WMP Eccleshall NWC1 3 - 1 53          
Warstone Wanderers WM1 Long Eaton United NCEP 0 - 4 30          
Alvechurch MID Causeway United MID 1 - 3 72         aet
Bartley Green MCP Barwell MID 1 - 2 50          
Dudley Town WMP Rothley Imperial LSL 2 - 0 60          
Racing Club Warwick MID Heanor Town EMCP 1 - 2 53         aet
Newcastle Town NWCP Highgate United MID 5 - 0 73          
Westfields MID Lye Town WMP 2 - 1 47          
Leek CSOB NWC1 Boldmere St Michaels MID 1 - 2 29          
New Mills NWCP Glossop North End NWCP 1 - 4 490          
Shifnal Town MID Biddulph Victoria MID 0 - 1 51          
Rainworth Miners Welfare NCE1 Dunkirk EMCP 1 - 3 58          
Stratford Town MID Coleshill Town MID 6 - 0 143          
Cornard United EAST1 Wisbech Town EASTP 2 - 0 40          
Hadleigh United EAST1 Debenham LC EAST1 0 - 1 134          
Dereham Town EASTP Newmarket Town EAST1 4 - 2 131          
Holbeach United UCLP Felixstowe & Walton United EASTP 1 - 1 84 1 - 0 126  
Wroxham EASTP Leiston EASTP 0 - 2 141          
Mildenhall Town EASTP Diss Town EAST1 4 - 2 195          
Yaxley UCLP Kirkley & Pakefield EASTP 4 - 4 81 1 - 5 162  
Long Melford EAST1 St Neots Town UCLP 0 - 2 126          
Kentish Town SSMP Thrapston Town UCL1 5 - 2 44          
Cogenhoe United UCLP Codicote HERTS 6 - 0 68          
Eton Manor ESL Sport London E Benfica SSM1 1 - 2 15          
Halstead Town EAST1 Raunds Town UCLP 2 - 4 129          
Leverstock Green SSMP Northampton Spencer UCLP 2 - 3 70          
Biggleswade United SSMP Desborough Town UCLP 3 - 0 48          
Biggleswade Town SSMP Berkhamsted Town SSMP 2 - 0 105          
Potton United UCLP Wivenhoe Town EASTP 1 - 3 38          
Daventry Town UCLP Daventry United UCL1 2 - 0 181          
Stewarts & Lloyds Corby UCLP Oxhey Jets SSMP 3 - 0 55          
FC Clacton EAST1 Bedfont Green COCOP 4 - 1 102          
Basildon United ESL Stotfold UCLP 4 - 1 67          
Barkingside ESL Bowers & Pitsea ESL 2 - 2 56 2 - 0 91  
Royston Town SSM1 Wellingborough Town UCLP 1 - 3 140         aet
Tiptree United EASTP Hertford Town SSMP 8 - 0 76          
St Margaretsbury SSMP Romford ESL 1 - 2 93          
Chessington & Hook United COCOP Shoreham SUSS1 0 - 3 75          
Banstead Athletic COCOP Erith & Belvedere KENT 2 - 1 35          
East Preston SUSS1 Whitehawk SUSS1 0 - 2 47          
Molesey COCOP Badshot Lea COCOP 2 - 1 65          
Hythe Town KENT Egham Town COCOP 0 - 3 118          
Frimley Green COCO1 Redhill SUSS1 2 - 1 35          
East Grinstead Town SUSS1 Rye United SUSS2 4 - 2 57          
Guildford City COCOP Selsey SUSS1 1 - 3 83          
Chichester City United SUSS1 Epsom & Ewell COCOP 2 - 0 42          
Horsham YMCA SUSS1 Peacehaven & Telscombe SUSS2 1 - 4 79          
Horley Town COCOP Croydon KENT 2 - 4 70          
Arundel SUSS1 Chertsey Town COCOP 1 - 0 75          
Mile Oak SUSS2 Cobham COCOP 1 - 0 64          
Lordswood KENT St Francis Rangers SUSS1 1 - 5 43          
Tunbridge Wells KENT Ash United COCOP 4 - 1 128          
Melksham Town WESTP New Milton Town WESSP 0 - 1 75         aet
Longwell Green Sports WEST1 Clanfield (Oxon) HELLW 0 - 1 67          
Newport IoW WESSP Witney United HELLP 0 - 1 147          
Almondsbury Town HELLP Reading Town HELLP 1 - 0 65          
Fareham Town WESSP Binfield HELLE 1 - 1 104 2 - 3 123  
Aylesbury Vale SSMP Harrow Hill HELLP 5 - 1 127          
Bemerton Heath Harlequins WESSP Shortwood United HELLP 3 - 0 71          
Chalfont St Peter SSMP Totton & Eling WESS1 5 - 2 50          
Buckingham Town UCL1 Malmesbury Victoria HELLW 2 - 0 89          
VT FC WESSP Calne Town WESTP 6 - 1 109          
Sandhurst Town COCOP Warminster Town WESS1 2 - 1 54          
Cove COCOP Christchurch WESSP 1 - 2 53          
Hayling United WESSP Brading Town WESSP 3 - 0 70          
Wootton Bassett Town HELLW Kidlington HELLP 3 - 2 96          
Flackwell Heath HELLP Hook Norton HELLP 1 - 6 40          
Porthleven SWW Larkhall Athletic WEST1 1 - 2 81          
Frome Town WESTP Tavistock SWP 2 - 1 141         aet
Street WESTP Clevedon United WEST1 2 - 2 70 4 - 2 37  
Sherborne Town WESTP Saltash United SWP 2 - 4 95          
Barnstaple Town WESTP Hamworthy United WESSP 1 - 2 102          
Shaftesbury WESS1 Wimborne Town WESSP 0 - 3 135          
Cullompton Rangers SWP Willand Rovers WESTP 0 - 1 472         aet
Brislington WESTP Bodmin Town SWP 3 - 2 172          
Dawlish Town WESTP Launceston SWP 5 - 1 68          


The Soccerlinks Hit List