FA Vase 2nd Qualifying Round
20th September 2008                       Winners receive 900
Team Div Team Div Sc Att Sc Att Comments
Horden Colliery Welfare NL2 Sunderland Nissan NL1 1 - 2 51          
Peterlee Town NALL Billingham Town NL1 2 - 0 44          
Leeds Carnegie NCE1 Brandon United NL2 3 - 0 58          
Darlington Railway Athletic NL2 Morpeth Town NL1 0 - 3 62          
Selby Town NCEP Seaham Red Star NL1 5 - 1 124          
Thornaby NL2 Thackley NCEP 4 - 5 38         aet
Barton Town Old Boys NCE1 Crook Town NL2 1 - 2 136         aet
Ashington NL1 North Shields NL2 2 - 0 151          
Birtley Town NL2 Scarborough Athletic NCE1 2 - 3 240         at Washington
West Auckland Town NL1 Sunderland Ryhope CA NL2 2 - 4 45          
Tow Law Town NL1 Spennymoor Town NL1 2 - 4 152          
Esh Winning NL2 Team Northumbria NL2 2 - 1 45          
Hall Road Rangers NCEP Ryton NL1 1 - 4 68          
Armthorpe Welfare NCEP Guisborough Town NL2 3 - 6 40          
Yorkshire Amateur NCE1 Shildon NL1 0 - 7 80          
West Allotment Celtic NL1 Silsden NWCP 2 - 1 99         aet
Eccleshill United NCEP Bedlington Terriers NL1 0 - 1 53          
Marske United NL2 Bishop Auckland NL1 4 - 1 129          
Stokesley SC NL2 Chester Le Street Town NL1 3 - 2 88         aet
Hebburn Town NL2 Tadcaster Albion NCE1 1 - 2 47         aet
Runcorn Linnets NWCP Bacup Borough NWCP 4 - 0 134          
Abbey Hey NWCP Parkgate NCEP 2 - 1 50          
St Helens Town NWCP Ashton Athletic NWCP 1 - 2 51          
Nostell Miners Welfare NCEP Poulton Victoria WCHES 2 - 1 64          
AFC Blackpool NWC1 Squires Gate NWCP 1 - 2 100         aet
Rossington Main NCE1 Daisy Hill NWC1 2 - 0 50          
Holker Old Boys NWC1 Colne NWCP 2 - 2 47 0 - 5 55  
Worsbrough Bridge Athletic NCE1 Ramsbottom United NWCP 1 - 3 52          
Penrith NL1 Dinnington Town NCEP 2 - 0 75          
Hallam NCEP Winsford United NWCP 3 - 2 58          
Congleton Town NWCP Maltby Main NCEP 3 - 0 102          
Brodsworth Miners Welfare NCEP Ashton Town NWC1 3 - 0 45          
AFC Emley NCE1 Oldham Town NWC1 2 - 6 123          
Atherton Collieries NWCP Bootle NWC1 0 - 3 47          
Cradley Town MID Warstone Wanderers WM1 l - w 42         Score 1-1. Warstone won 2-1 on penalties
Pilkington XXX MCP Cadbury Athletic MCP 2 - 1 46          
Pelsall Villa WMP Castle Vale MCP 0 - 2            
Anstey Nomads LSL Shifnal Town MID 0 - 1 127          
Greenwood Meadows EMCP Dosthill Colts MC1 0 - 3 39          
Stone Dominoes NWC1 Tividale WMP 4 - 1 38          
New Mills NWCP Ellistown EMCP 3 - 2 170          
Dunkirk EMCP Heath Hayes MCP 4 - 0 43          
Kirby Muxloe SC EMCP Wednesfield WMP 1 - 0 56          
Bewdley Town WMP Long Eaton United NCEP 1 - 3 134          
Barwell MID AFC Wulfrunians WMP 2 - 0 67          
Radford EMCP Leek CSOB NWC1 0 - 2 68          
Bartley Green MCP St Andrews SC EMCP 1 - 1 38 3 - 2 50  
Calverton Miners Welfare CMS Glossop North End NWCP 1 - 4 51          
Coleshill Town MID Ibstock United EMCP 4 - 3 58          
Darlaston Town WMP Oadby Town MID 2 - 0 90          
Newark Town CMS Gornal Athletic WMP 3 - 3 81 1 - 0    
Mickleover Sports NCEP Biddulph Victoria MID 1 - 2 71          
Blaby & Whetstone Athletic LSL Arnold Town NCEP 2 - 6 83          
Friar Lane & Epworth MID Coalville MID 0 - 2 91          
Stratford Town MID Gedling Town EMCP 3 - 1 133          
Norton United NWC1 Heanor Town EMCP 2 - 3 46          
Dudley Town WMP Southam United MCP 2 - 0 39         aet
Ellesmere Rangers WMP Borrowash Victoria EMCP 1 - 3 79          
Rainworth Miners Welfare NCE1 Walsall Wood MCP 2 - 0 70          
Westfields MID Blackwell Miners Welfare EMCP 4 - 0 41          
Bardon Hill Sports EMCP Teversal NCE1 1 - 3 42          
Pershore Town MCP Rothley Imperial LSL 2 - 3 47          
Loughborough University MCP Ledbury Town WMP 2 - 0 68         at Ledbury
Barrow Town EMCP Lye Town WMP 1 - 2 73          
Holbrook Miners Welfare EMCP Eccleshall NWC1 1 - 1 45 0 - 1 73  
Racing Club Warwick MID Rocester MID 3 - 1 55          
Oldbury United MID Highgate United MID 1 - 2 45          
Radcliffe Olympic CMS Alvechurch MID 3 - 4 50          
Causeway United MID Brierley Hill & Withymoor removed w - l            
Leiston EASTP Huntingdon Town UCL1 5 - 1 138          
Felixstowe & Walton United EASTP Whitton United EASTP 4 - 3 101          
Cornard United EAST1 Eynesbury Rovers UCL1 3 - 1 20          
Walsham Le Willows EASTP Wisbech Town EASTP 2 - 4 112          
St Neots Town UCLP Great Yarmouth Town EAST1 1 - 0 235          
Woodbridge Town EASTP Yaxley UCLP 0 - 1 87          
Holbeach United UCLP Gorleston EAST1 2 - 1 99          
Lincoln Moorlands Railway NCEP Diss Town EAST1 1 - 5 49          
Haverhill Rovers EASTP Long Melford EAST1 0 - 1 102          
Newmarket Town EAST1 March Town United EAST1 3 - 0 73          
Debenham LC EAST1 Stowmarket Town EAST1 1 - 0 104          
Kirkley & Pakefield EASTP Norwich United EASTP 1 - 0 161          
Ipswich Wanderers EAST1 Hadleigh United EAST1 0 - 6 92          
Mildenhall Town EASTP Thetford Town EAST1 2 - 0 141          
Thrapston Town UCL1 Burnham Ramblers ESL 2 - 1 71          
North Greenford United COCOP Sport London E Benfica SSM1 0 - 3 39          
Saffron Walden Town EAST1 Biggleswade United SSMP 0 - 1 138          
Potton United UCLP Bugbrooke St Michael UCL1 5 - 0 34          
Halstead Town EAST1 Hanwell Town SSMP 4 - 1 130          
Southend Manor ESL Royston Town SSM1 2 - 3 85         at Royston
London Colney SSM1 Daventry Town UCLP 0 - 1 43          
AFC Kempston Rovers UCL1 Kentish Town SSMP 1 - 3 45          
Langford SSMP Cogenhoe United UCLP 1 - 2 98          
Wellingborough Town UCLP Cranfield United SSM1 6 - 0 113          
Rushden & Higham United UCL1 Daventry United UCL1 0 - 1 43          
Oxhey Jets SSMP Northampton Sileby Rangers UCL1 3 - 1 43          
Bedfont COCOP Codicote HERTS 2 - 3 35          
Crawley Green SSM1 Leverstock Green SSMP 2 - 3 65         aet
FC Clacton EAST1 Tokyngton Manor SSM1 6 - 2 102          
Bedfont Green COCOP Rothwell Corinthians UCLP 6 - 1 26          
St Margaretsbury SSMP Colney Heath SSMP 5 - 1 54          
Stewarts & Lloyds Corby UCLP Enfield ESL 1 - 0            
Tiptree United EASTP Broxbourne Borough V&E SSMP 3 - 2 65          
Wembley COCOP Basildon United ESL 0 - 4 57          
Kingsbury London Tigers SSMP Raunds Town UCLP 1 - 2 27          
Northampton Spencer UCLP Hullbridge Sports ESL 2 - 0 54          
Brimsdown Rovers SSMP Eton Manor ESL 0 - 1 55          
Dorking COCO1 Selsey SUSS1 3 - 5 61         aet
East Grinstead Town SUSS1 Lancing SUSS2 2 - 1 67         aet
Faversham Town KENT Tunbridge Wells KENT 0 - 1 132          
Badshot Lea COCOP Pagham SUSS1 4 - 3 54          
Egham Town COCOP Crawley Down SUSS2 4 - 2 68          
Lingfield SUSS1 Horley Town COCOP 1 - 2 58          
Hassocks SUSS1 Chertsey Town COCOP 2 - 3 110         aet
Slade Green KENT Redhill SUSS1 1 - 3 59          
Lordswood KENT Ringmer SUSS1 4 - 0 35          
Wealden SUSS2 Mile Oak SUSS2 0 - 5 35          
Erith Town KENT Rye United SUSS2 3 - 4 52          
Erith & Belvedere KENT Sidlesham SUSS2 7 - 0 86          
Bookham COCOP Frimley Green COCO1 3 - 3 68 1 - 4 41  
Ash United COCOP Sevenoaks Town KENT 1 - 0 63          
Croydon KENT Haywards Heath Town SUSS3 4 - 0 53          
South Park COCO1 Shoreham SUSS1 1 - 2 70         aet
Raynes Park Vale COCOP Chessington & Hook United COCOP 1 - 2 62          
St Francis Rangers SUSS1 Westfield COCO1 4 - 3 42         aet
Farnham Town COCO1 Peacehaven & Telscombe SUSS2 1 - 3 35          
Newhaven SUSS3 Banstead Athletic COCOP 1 - 3 94          
Chichester City United SUSS1 Seaford SUSS2 4 - 0 38          
Saltdean United SUSS3 Epsom & Ewell COCOP 0 - 1 71          
Deal Town KENT Cobham COCOP 0 - 3 104          
Andover New Street WESS1 Totton & Eling WESS1 0 - 1 31          
Farnborough North End WESS1 Bemerton Heath Harlequins WESSP 0 - 2 44          
Abingdon Town HELLP Flackwell Heath HELLP 1 - 2 55          
Hallen WESTP Reading Town HELLP 1 - 3 52          
Wantage Town HELLP Binfield HELLE 1 - 2 46          
Holyport HELLE Sandhurst Town COCOP 0 - 2 92          
Christchurch WESSP Petersfield Town WESS1 2 - 0 93          
Ardley United HELLP Harrow Hill HELLP 2 - 3 42          
Henley Town HELLE Wootton Bassett Town HELLW 0 - 6 26          
Hayling United WESSP Carterton HELLP 1 - 0 132          
Shortwood United HELLP Devizes Town WESTP 4 - 0 57          
Milton United HELLP Clanfield (Oxon) HELLW 2 - 2 39 1 - 1 70 Clanfield won 4-2 on penalties
Aylesbury Vale SSMP Alton Town WESSP 3 - 1 47          
Fairford Town HELLP Hook Norton HELLP 1 - 1 38 1 - 3 54  
Warminster Town WESS1 Laverstock & Ford WESSP 2 - 1 101          
Highworth Town HELLP New Milton Town WESSP 1 - 3            
Amesbury Town WESS1 Melksham Town WESTP 0 - 2 `105          
Kidlington HELLP Chalfont Wasps HELLP 2 - 1 68         aet
Cowes Sports WESSP Calne Town WESTP 1 - 3 102         aet
Blackfield & Langley WESS1 Longwell Green Sports WEST1 0 - 1 53          
Buckingham Town UCL1 AFC Wallingford NBERK 4 - 0 59          
Westbury United WEST1 Malmesbury Victoria HELLW 2 - 2   1 - 3 53  
United Services Portsmouth WESS1 Brading Town WESSP 2 - 4 78         at Brading. Aet
Fareham Town WESSP Alresford Town WESSP 2 - 1 87          
Wadebridge Town SWP Bodmin Town SWP 0 - 4 170          
Shaftesbury WESS1 Shepton Mallet WEST1 3 - 1 75          
Tavistock SWP Wellington WESTP 2 - 0            
Radstock Town WESTP Hamworthy United WESSP 1 - 4 79          
Welton Rovers WESTP Cullompton Rangers SWP 0 - 2 63          
Street WESTP Falmouth Town SWP 6 - 2 72          
Barnstaple Town WESTP Newton Abbot SWP 3 - 1 102          
Porthleven SWW Buckland Athletic SWP 4 - 3 104          
Launceston SWP Keynsham Town WEST1 3 - 1 98          
Odd Down WEST1 Brislington WESTP 0 - 2 35          
Saltash United SWP Portishead Town WEST1 6 - 1 116          
Clevedon United WEST1 Elmore WEST1 1 - 0 19         aet
Chard Town WESTP Sherborne Town WESTP 1 - 2 103         aet
Larkhall Athletic WEST1 Plymouth Parkway SWP 2 - 1 80          


The Soccerlinks Hit List